Aranżacja małej toalety w bloku

Toalety w blokach są na ogół małe i zazwyczaj z trudem mieści się w nich sedes i umywalka. Ale, gdy dobrze zaplanujemy, to również i to pomieszczenie może wydawać się odrobinę większe. Podpowiadamy, jak urządzić toaletę w bloku.

Im mniejsza toaleta, tym więcej czasu trzeba poświęcić na jej urządzanie. Wybór kolorów, kafelków, bibelotów - tu wszystko ma znacznie.

Aranżacja toalety: Powiększ kolorem

Jasny kolor gwarantuje optyczne powiększenie każdego wnętrza. Jasne wcale nie oznacza białe. Kolory, które dają wrażenie większej przestrzeni to przede wszystkim barwy kojarzące się z wodą i powietrzem, a więc zimne odcienie błękitów, zielenie oraz niebieskawe fiolety. Powierzchnie powinny lśnić, bo odbijające się światło, nada wnętrzu toalety lekkości. Kolor powinien być tylko jeden, bo barwne mozaiki zmniejszą i tak ciasne pomieszczenie. Wybierając armaturę łazienkową do toalety, dopasuj ją kolorystycznie do ścian. Zarówno sedes, jak i umywalka nie powinny kontrastować, ale zlewać się ze ścianami. Każdy element odbiegający barwą od jednolitości, będzie wprowadzał chaos i zmniejszał optycznie pomieszczenie. Z tego też powodu trzeba ograniczyć liczbę rzeczy znajdujących się w toalecie na widoku. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju schowki, szafki zlewające się z kolorem płytek.

Aranżacja toalety: Małe płytki, duże zmiany

Jeśli decydujesz się na płytki w toalecie, wybieraj kafelki średniej wielkości. Duże mogą przytłoczyć. W małej toalecie dobrze sprawdzają się płytki jednolite, gładkie i lśniące. Można też zastosować naturalne materiały, takie jak np. kamień czy drewno. Nadadzą  wnętrzu głębi – powiększą je, wydłużą i poszerzą.

Starym, sprawdzonym sposobem na „oszukanie” wzroku jest zamontowanie luster. Można je powiesić nie tylko przy umywalce, ale także np. na przeciwległej ścianie. Będzie nie tylko dekoracją, ale bardzo ważnym elementem powiększającym toaletę. Dobrze jest  zamontować je tak, aby dochodziło do krawędzi sąsiadującej ściany. Dzięki temu granice ścian nie będą widoczne. Jeszcze lepszy, patentem jest umieszczenie dużego lustra na przeciw wejścia - już od progu toaleta wyda się głębsza. Taką samą rolę spełni fototapeta z realistycznym nadrukiem.

Aranżacja toalety: Oświetlenie

Bardzo ważne w aranżacji toalety jest oświetlenie. Powinno ono swobodnie odbijać się od ścian i luster. Duże żyrandole, choć wracają do łask, nie nadają się do małych toalet. Najlepsze jest światło dyskretne, punktowe umieszczone na podwieszanym suficie. Doskonale toaletę powiększy światło sączące się ze szczelin pomieszczenia, np. umieszczone pomiędzy krawędziami ścian lub nawet pomiędzy płytkami (jest to możliwe dzięki technologii LED). Idealnie sprawdzają się lampy wykonane ze szkła.

Aranżacja toalety: Zawieszone i schowane

W małych toaletach sedes i umywalka powinny być podwieszane. Dobrze sprawdzają się stelaże i spłuczki podtynkowe (widoczny jest tylko  mechanizm kontrolny). Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzimy nieco miejsca. Pomiędzy sedesem a umywalką powinna być co najmniej 30-centymetrowa odległość. Wybieraj małą ceramikę, czyli np. miski o długości zaledwie 48 - 51 cm i umywalki o szerokości 36 - 40 cm i długości boku poniżej 30 cm. W małych toaletach świetnie zdają egzamin umywalki długie i wąskie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.