Na co zwrócić uwagę aranżując łazienkę dla kilkuosobowej rodziny

Łazienka to jedno z najbardziej obleganych miejsc w domu. Jak zatem urządzić łazienkę, aby skrócić kolejki pod jej drzwiami? Jak zaaranżować przestrzeń, aby mogło z niej korzystać kilka osób?

Gdy w domu mieszka kilka osób i wszyscy wstają o tej samej porze, kolejki do łazienki wydają się nieuniknione. Zdaniem architektów wcale jednak nie muszą być! Wystarczy dobrze zaaranżować łazienkę, aby stworzyć możliwość korzystania z niej jednocześnie przez kilka osób, oczywiście bez naruszania intymności. Jak zatem to zrobić?

Podwójna umywalka

Rano najwięcej czasu spędzamy w łazience przy umywalce z lustrem – mycie zębów, golenie u panów,  robienie makijażu u pań. Dlatego najlepszym  rozwiązaniem jest wybór podwójnej  umywalki - jednej z dwoma kranami przy małej łazience i dwóch osobnych przy większej. Lustro także może być jedno duże, na całej długości ściany. Będzie się w nim odbijać wnętrze, dzięki czemu  wyda się ono bardziej przestronne.

Światło dla każdego

Pamiętajmy jednak o podwójnym oświetleniu, każde „stanowisko” w łazience powinno bowiem mieć własne światło.  Odległość między lampami powinna wynosić od 60 do 75 centymetrów. Najlepiej zamontować je  na wysokości twarzy, czyli mniej więcej 160 centymetrów od podłogi. Najlepiej wybrać żarówki dające ciepłe i łagodne światło.

Osobne półki

Wspólne natomiast mogą być akcesoria, np. jeden specjalny pojemnik z przegródkami na szczoteczki do zębów czy wspólna mydelniczka. Im mniej drobiazgów we wspólnej łazience, tym łatwiej o porządek. Akcesoria, z których korzysta kilka osób muszą być łatwo dostępne dla każdej z nich, dlatego najlepiej, aby znalazły się na środku umywalki. Każdy z domowników powinien jednak mieć swoje miejsce na drobiazgi. W dużych łazienkach zazwyczaj stawia się komody z szufladami lub głębokie szafki. W małych można pomyśleć o pojedynczych półkach, wieszanych  na ścianie. Aby nie tworzyć chaosu, warto ustawić na nich jednakowe pojemniki-koszyki, w których każdy mieszkaniec będzie chował swoje drobiazgi.  Sprawdzi się też wysoki regał. Ręczniki warto umieścić na jednej listwie, wtedy zaoszczędzimy miejsce i zachowamy  porządek.

Matowy prysznic

W łazienkach, z których korzysta kilka osób, lepiej sprawdza się prysznic niż wanna. Znakomitym rozwiązaniem jest prysznic narożny, bo dodatkowo wykorzystuje przestrzeń. Najlepiej, aby szyby kabiny były matowe, dzięki temu gdy jedna osoba myje zęby, druga bez problemu (czyli zasłonięta) może brać prysznic. Jeżeli jednak wolimy wannę, to warto ją oddzielić od reszty pomieszczenia np. nieprzezroczystą szybą, luksferami lub murkiem.

Jasne barwy 

Łazienka dla kilku osób powinna być urządzona w jasnych barwach, np.: bieli, beżu, żółci, błękicie czy bladych szarościach. Takie kolory powiększą przestrzeń, zazwyczaj mocno zapełnioną przez drobiazgi użytkowników.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.