Nowoczesne łazienki: płytki, meble, aranżacje, inspiracje

Łazienki w naszych domach to zwykle małe pomieszczenia przysparzające problemów przy urządzaniu. Jak zaaranżować nowoczesną łazienkę, która będzie nie tylko wygodna, ale i ładna? Zebraliśmy garść inspiracji.

Płytki do łazienki

Płytki do łazienki wybieramy kierując się aktualnymi trendami. Chcemy mieć w domach modne wnętrza i cieszyć tym, co teraz mamy w zasięgu ręki, a co jeszcze do niedawna oglądaliśmy w prasie lub internecie. A jakie płytki do łazienki wybieramy najchętniej? Na podłogę: jasnoszary gres w rozmiarze 60 x 60 cm, płytki drewnopodobne w różnych kolorach oraz cementowe płytki w kształcie kwadratu lub heksagonu - monochromatyczne lub wielokolorowe. Z kolei na ściany: białe gładkie płytki w rozmiarze 60 x 30 cm, dekory z geometrycznymi wzorami, szklane mozaiki, gres imitujący marmur i trawertyn. Poniżej znajdziecie szersze opracowanie tego tematu:

Płytki łazienkowe: trendy w aranżacji łazienek. Płytki łazienkowe w różnych stylach >>

Płytki z kolekcji Royal Place
Płytki z kolekcji Royal Place Fot. Tubądzin

Mała łazienka

Mała łazienka to małe... wszystko, co się w niej znajduje. Nie usuniemy z łazienki wanny/prysznica, umywalki ani sedesu, więc to, co najpotrzebniejsze, kupujemy po prostu w mniejszym rozmiarze. Kiedy nie ma miejsca na oddzielny prysznic i wannę, najłatwiej jest pozbyć się wanny (prysznic zajmuje mniej miejsca) lub, jeśli nie chcemy rezygnować z kąpieli, usuwamy kabinę (prysznic można brać na stojąco w wannie). Sama wanna może być naprawdę mała i mieć wymiary przykładowo 100 x 65 cm. W przypadku prysznica dodatkowo zaoszczędzimy miejsce, jeśli zamiast brodzika zrobimy spadek w posadzce i odpływ liniowy, a do tego zamontujemy składane drzwi do kabiny (złożone sprawią, że prysznic niemal "zniknie").

Mała łazienka z prysznicem - galeria zdjęć >>

Propozycje rozwiązań do małych łazienek
Propozycje rozwiązań do małych łazienek Fot. Raw Decor, Coram Poland, Raw Decor

Łazienka inspiracje

Warto szukać inspiracji przy urządzaniu własnego mieszkania, ale nie musimy przenosić znalezionych pomysłów w całości do naszej aranżacji. Potraktujmy je jako wskazówki pokazujące, które połączenia materiałów i kolorów wyglądają dobrze, jak dopasować oświetlenie do poszczególnych stylów, które dodatki poprawią funkcjonalność łazienki. Szczególnie cenne są sprytne sposoby przechowywania do małych wnętrz.

Pomysłowe aranżacje: Łazienka bez płytek i fug >>

Modne aranżacje łazienek - kolekcje płytek Moonlight i Motivo
Modne aranżacje łazienek - kolekcje płytek Moonlight i Motivo Fot. Paradyż

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu może być wygodna, o ile mądrze rozplanujemy położenie sanitariatów i mebli. Powodzenie zależy też od metrażu łazienki i wysokości ścianki kolankowej, czyli tej, na której opiera się dach. Jeśli ma ona około 100 cm, można umieścić przy niej wannę (oczywiście bez opcji brania w niej prysznica na stojąco). Jeśli miejsca jest mniej, lepiej przeznaczyć je na szafki na wymiar. Kabinę prysznicową dobrze będzie zlokalizować w pobliżu drzwi wejściowych do łazienki, tam najłatwiej o wysokość umożliwiającą jej montaż.

Aranżacje łazienek na poddaszu
Aranżacje łazienek na poddaszu Fot. Ceramstic, Ferro

IKEA łazienka

IKEA to nie tylko bogata oferta mebli i dodatków do mieszkania - to również bogate źródło inspirujących aranżacji, które możemy zobaczyć w sklepach stacjonarnych, jak też na stronie internetowej producenta. Ta znana szwedzka marka dba o dostarczanie swoim klientom gotowych podpowiedzi, wśród których każdy znajdzie coś, co będzie mógł przenieść do własnego domu. Nie inaczej jest w przypadku łazienek. W IKEA znajdziemy niemal wszystkie elementy wyposażenia, jakich potrzebujemy do zaaranżowania ładnej i komfortowej łazienki: szafki (w tym podumywalkowe), umywalki, baterie, lustra, oświetlenie, kosze na pranie, mniejsze akcesoria, tekstylia łazienkowe. Warto zwrócić uwagę na szafkę Lillangen, która służy do składowania rzeczy do prania - front szafki ma dwa okrągłe otwory, przez które wkładamy ubrania przy okazji segregując je np. na białe i kolorowe.

Pomysły na aranżacje łazienek
Pomysły na aranżacje łazienek Fot. IKEA

Meble do łazienki

Meble do łazienki będą najbardziej pojemne i funkcjonalne, jeśli zlecimy wykonanie ich na wymiar stolarzowi. Gotowe szafki, które możemy od ręki kupić w sklepie, nie umożliwią optymalnego wykorzystania przestrzeni. Jakie meble przydadzą się w łazience? Jeśli planujemy sedes w formie podwieszanej miski na zabudowanym stelażu, na ścianie nad nim warto umieścić płytką szafkę z uchylnymi drzwiczkami - wystarczy 20 cm głębokości, by udało się schować zapas papieru toaletowego oraz detergenty. Taką wiszącą szafkę robimy na szerokość stelaża lub wnęki, jeśli zabudowa z sedesem się w takiej znajduje.

Szafka pod umywalką (umywalkami) powinna mieć szuflady (2-3) - lepszą opcją będzie pojemna szafka stojąca niż wisząca, w której zmieścimy mniej akcesoriów. Pierwszą szufladę od góry przeznaczamy na kosmetyki, których używamy do codziennej pielęgnacji. Dolna szuflada (lub dwie) może zastąpić kosz na pranie, jeśli nie mamy na niego miejsca (w takiej sytuacji warto zlecić stolarzowi wykonanie otworów wentylacyjnych w spodach szuflad). Dodatkową szafkę (np. na kosmetyki i akcesoria do makijażu) możemy powiesić na ścianie nad umywalką - przy okazji zastąpi ona lustro, jeśli będzie miała lustrzane fronty. Po bokach dobrze jest umieścić kinkiety, aby lepiej doświetlić tę strefę - lub od razu wybrać szafkę z wbudowanym oświetleniem. Jeśli zamierzamy wykonywać w tym miejscu makijaż, światło powinno być rozmieszczone równomiernie wokół całego lustra.

Jeśli w naszej łazience znajduje się pralka, można na ścianie nad nią umieścić szafkę wiszącą na zapasowe ręczniki itp. To również dobre miejsce na suszarkę na pranie mocowaną do ściany.

Meble do łazienki
Meble do łazienki Fot. Ada Szczecińska, Buffalo Architektura / Koło

Lustro do łazienki

Lustro do łazienki jest niezbędnym elementem wyposażenia tego wnętrza - przydaje się przy codziennej toalecie, układaniu włosów, goleniu, większość kobiet robi sobie też przy nim makijaż. Przy okazji odbija światło i powiększa przestrzeń, co w niewielkim pomieszczeniu jest na wagę złota. Dlatego im większe, tym lepsze - jeśli mamy taką możliwość, warto pokusić się nawet o lustrzaną taflę na całą szerokość ściany z umywalką. Przyda się też dodatkowe lusterko na ruchomym ramieniu (najlepiej z wbudowanym oświetleniem) mocowane do ściany.

Odpowiednie lustro do łazienki >>

Lustra w łazienkach
Lustra w łazienkach Fot. Grohe, miior.com

Biała łazienka

Biała łazienka kojarzy się z czystością, ale nieumiejętnie zaaranżowana może przywodzić na myśl szpitalną sterylność. Jeśli biały kolor ma być jedynym, jaki pojawi się w łazience na ścianach i podłodze, wybierzmy ciepły odcień bieli. Pamiętajmy też o fakturach, które przełamią monotonię aranżacji nie zaburzając jednocześnie kolorystyki. Ciekawy efekt uzyskamy za pomocą dekorów 3D, płytek heksagonalnych oraz mozaiki (szklana da wrażenie głębi). Białe mogą być nawet baterie łazienkowe, uchwyty meblowe oraz klamka w drzwiach, jeśli chcemy uzyskać efekt total look. A jeśli nie - przydadzą się subtelne akcenty np. w szarym lub brązowym kolorze: ręczniki, dozowniki, kosze, grafika na ścianie.

Moda na białe łazienki. 7 aranżacji w bieli >>

Aranżacja łazienki w bieli - kolekcja płytek All in White
Aranżacja łazienki w bieli - kolekcja płytek All in White Fot. Tubądzin

Remont w 48 godzin: metamorfoza małej łazienki w bloku w Ursusie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.