Jednym z największych dylematów przy urządzaniu łazienki jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Mało kto ma na tyle komfortową sytuację, by móc sobie pozwolić na jedno i drugie w obrębie jednego pomieszczenia, musimy zatem z czegoś zrezygnować. Co będzie lepsze: praktyczny brodzik, który zajmie niewiele miejsca czy wanna dająca większy komfort i namiastkę SPA? Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy i jakie mamy upodobania. Amatorom relaksu i wylegiwania się w ciepłej wodzie z książką z pewnością bardziej przypadnie do gustu wanna. Ci z kolei, którzy na czynności pielęgnacyjne mają niewiele czasu, ponieważ wciąż żyją w biegu, będą zwolennikami opcji z prysznicem. Istotną rolę odgrywa również aspekt ekologiczny - pod prysznicem zużywamy o wiele mniej wody niż przy okazji kąpieli. Przyjmijmy zatem, że naszym celem jest urządzenie niewielkiej łazienki, która dodatkowo będzie nowoczesna i elegancka. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Prysznic bez brodzika!
Prysznic bez brodzika jest rozwiązaniem, do którego jeszcze nie wszyscy zdążyli się przekonać. Zwykle myśląc o prysznicu wyobrażamy sobie kabinę z przesuwnymi lub uchylnymi drzwiami osadzoną na białym brodziku z tworzywa sztucznego. Kiedyś była to opcja powszechnie stosowana w łazienkach, obecnie w nowoczesnym, eleganckim wnętrzu chcemy czegoś więcej. Akrylowy basenik nie wygląda dobrze w zestawieniu z wyszukanymi płytkami ceramicznymi, odbiera też urodę drewnianym meblom łazienkowym. Nadal jednak chcemy mieć wybór pomiędzy wanną a prysznicem, więc było tylko kwestią czasu, kiedy pojawią się na rynku modele lepiej dopasowane do naszych oczekiwań. Jednocześnie okazało się, że brodzik nie jest niezbędny, a prysznic bez brodzika szybko zyskał popularność jako rozwiązanie idealnie pasujące do nowoczesnych aranżacji łazienek.
Prysznic bez brodzika pozwala na wyłożenie podłogi w całości płytkami gresowymi - brak wyraźnego wydzielenia strefy prysznicowej sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Musimy jednak pamiętać o takim przygotowaniu posadzki przed położeniem płytek, aby zapewnić jej 2-procentowy spadek w kierunku odpływu - inaczej woda będzie się rozlewała po całej podłodze. Odpływ liniowy, bo taki stosujemy najczęściej decydując się na prysznic bez brodzika, może zamiast metalowej maskownicy mieć ruszt do wklejenia płytki lub kamienia (materiału, jaki znalazł się na na podłodze), dzięki czemu staje się on niemal całkowicie niewidoczny. W połączeniu z taflą szkła zamiast kabiny prysznic bez brodzika prezentuje się wyjątkowo estetycznie i stylowo.
Nowoczesne łazienki: płytki, meble, aranżacje, inspiracje >>
Prysznic bez brodzika wymaga starannego dopasowania baterii. Skoro już decydujemy się na subtelnie zaznaczoną strefę prysznica jedynie za pomocą odpływu liniowego i szklanej tafli, warto potraktować temat baterii w równie minimalistyczny sposób. Idealnie sprawdzi się tutaj system podtynkowy - cała konstrukcja panelu prysznicowego zostaje ukryta w ścianie, więc po wykończeniu ścian płytkami jest niewidoczna. Na ścianie zostają zamontowane jedynie niezbędne elementy, jak wylewka baterii, pokrętło, słuchawka prysznicowa wraz uchwytem oraz deszczownica. Prysznic bez brodzika w takim wydaniu pozwoli nam poczuć się jak w eleganckim hotelu nawet, jeśli nasza łazienka ma niewielkie rozmiary. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że nic nas nie ogranicza, jeśli chodzi o kształt strefy prysznicowej. Brodzik ściśle je określał - inaczej jest w przypadku szklanej ścianki prysznicowej, którą możemy postawić w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby nawet pod innym kątem niż prosty w stosunku do ściany.
Płytki łazienkowe: trendy w aranżacji łazienek. Płytki łazienkowe w różnych stylach >>