Style: mieszkaj jak Duńczycy

Duńskie domy, słynące z prostoty i funkcjonalnych rozwiązań, stanowią wzór dla projektantów wnętrz na całym świecie. Co zrobić, by nasze mieszkanie wyglądało tak jak one: lekko, nowocześnie i naturalnie?

Wnętrza duńskie wyróżniają się spośród innych skandynawskich stylów połączeniem nowoczesności z naturalnością i prostotą. Poświęcenie uwagi najmniejszym szczegółom widać choćby w znanych na całym świecie projektach Arne Jacobsena. Design odzwierciedlający luźny styl życia doskonale nadaje się zarówno do małych mieszkań, jak i przestronnych apartamentów, w których po pracy chcą oderwać się od codzienności.

Śnieżna biel

Domy w Danii są zdominowane przez jasne barwy. Na ścianach zdecydowanie króluje biel, kontrastująca często z żywym, kolorystycznym akcentem o delikatnym wzorze. Podłogi wykonane z naturalnego drewna - bardzo jasnego, szarego bądź brązowego - dodają wnętrzom ciepła i sprawiają, że wyglądają one bardzo naturalnie. Jasną kolorystykę przełamuje się dodatkami w odważnych odcieniach żółci, zieleni, czerwieni i różu lub bardziej stonowanych w kolorach brązu, granatu oraz czerni.

Jasno i naturalnie

Wnętrza duńskie, podobnie jak w innych nurtach stylu skandynawskiego, są przepełnione naturalnym światłem, które w połączeniu z jasną kolorystyką sprawia, że wydają się one bardzo przestronne. Chętnie wykorzystuje się w nich ekologiczne materiały, zwłaszcza drewno, wiklinę, naturalne tkaniny lub skóry, dzięki którym pomieszczenia emanują ciepłem. Częstym motywem dekoracyjnym są także rośliny.

Minimalizm i prostota

Duńskie pomieszczenia charakteryzują się przede wszystkim funkcjonalnością. Dlatego też znajdziemy w nich raczej nieliczne, ale za to dobrze dobrane ozdoby. Mieszkańcy za wszelką cenę unikają wrażenia przepychu i przesytu. Dekoracje powinny mieć praktyczne zastosowanie, a jednocześnie stanowić stylistyczną całość.

- To, na co warto zwrócić uwagę, to sposób łączenia stylów. W jednym wnętrzu możemy znaleźć eleganckie krzesło glamour w towarzystwie azteckiej rzeźby i surrealistycznego malowidła, wiklinowe siedziska oraz olbrzymie, żółte plastikowe lampy, a także prosty stół, przy którym stoi sześć różnych krzeseł - mówi Błażej Bierczyński, ekspert marki Bondex. Niemniej ważne jest, aby być konsekwentnym w wybranej konwencji i nie stworzyć wrażenia stylistycznego bałaganu.

Duńczyków wyróżnia swobodny styl życia oraz zamiłowanie do technologicznych nowinek. Takie są też ich mieszkania - pełne oryginalnych gadżetów oraz prostych rozwiązań, zapewniających mieszkańcom wygodę oraz komfort.

Więcej o: