Farba tablicowa we wnętrzach - porady i inspiracje

Farba tablicowa to prosty sposób na stworzenie ciekawej dekoracji - nie tylko na ścianie, ponieważ możemy malować nią również meble i przedmioty codziennego użytku. Przy okazji tworzymy tablice - na notatki dla nas i naszych starszych dzieci, a w przypadku dzieci młodszych - do rysowania. Jak zatem wybrać najlepszą farbę tablicową? Jak przygotować się do malowania ścian? Jakie domowe przedmioty można ozdobić taką farbą? Mamy dla was kilka porad i garść inspiracji.

Farbą tablicową można pomalować niemal każdą powierzchnię - ściany pokryte tynkiem, metalowe drzwi, drewniane szafki kuchenne czy plastikowe doniczki. Po tak pomalowanej powierzchni możemy pisać i rysować kredą - jak po tablicy w szkole. Co nam to daje? Możliwości, których ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Domowa tablica przyda się każdemu!

Farba tablicowa w kuchni

Taki rodzaj farby świetnie sprawdzi się w kuchni. Na ścianie pomalowanej farbą tablicową można narysować duży kalendarz, zapisać listę zakupów lub zostawić wiadomość dla pozostałych domowników. Wystarczy wilgotna szmatka, aby zmazać rysunki i zapiski - i można zrobić kolejne. Warto pomalować farbą tablicową również doniczki, w których trzymamy zioła - dzięki temu będzie można je podpisać.

Farba tablicowa w kuchni. Jak zastosować farbę tablicową?>>

Farba tablicowa w pokoju dziecka

To rozwiązanie idealne do pokoju dziecka. Najmłodsi wyposażeni w kolorowe kredy mogą do woli pokrywać rysunkami ściany swojego pokoju. Farbą tablicową możemy pokryć całą ścianę, jej fragment lub narysować wypełniony farbą kształt, np. domku lub lokomotywy.

fot. Tikkurila

Farba tablicowa w przedpokoju

Niemal wszyscy borykamy się z problemem stale zabrudzonych ścian w przedpokoju - szczególnie w okolicy drzwi i tam, gdzie stawiamy buty. Pomalowanie ścian farbą tablicową zabezpieczy je przed brudzeniem - a kiedy już pojawią się na nich zanieczyszczenia, w prosty sposób da się je usunąć.

Jak wybrać farbę tablicową?

Wydaje wam się, że farba tablicowa dostępna jest tylko w kolorze czarnym? Nic bardziej mylnego. Oczywiście, czerń jest najbardziej popularna i uniwersalna. Pasuje niemal do każdego wnętrza. Jedną z najpopularniejszych farb jest "Interior Blackboard Finish" firmy Flugger. Za 0,38 l trzeba zapłać 41 zł. Jej wydajność to ok. 8-12 m2 z litra.

Farba tablicowa - kolory

Oprócz klasycznej czerni,  farby tablicowe dostępne są niemal we wszystkich kolorach, podobnie jak klasyczne farby do malowania ścian. Farba "Chalkboard Paint 380" firmy Benjamin Moore występuje aż w 11 tysiącach odcieni! Opakowanie 0,95 l kosztuje ok. 138 zł. Wydajność tej farby to ok. 10 m2 z litra.

fot. Benjamin Moore

Sprawdźmy dokładnie, jaka ilość farby będzie nam potrzebna. Zastanówmy się, czy chcemy, aby wykończone farbą powierzchnie były matowe lub półmatowe. Producenci oferują oba rozwiązania.

Farba tablicowa - jak przygotować się do malowania?

Pamiętajmy, że mocny zapach farby tablicowej utrzymywać się będzie w pomieszczeniach nawet przez kilka tygodni. Zaplanujmy malowanie wiosną lub latem, gdy bez problemu będziemy mogli otworzyć okna i wywietrzyć mieszkanie.

Przed przystąpieniem do malowania trzeba przygotować podłoże - musi być czyste, suche i odtłuszczone. Wystarczą nam standardowe narzędzia malarskie czyli pędzle lub wałki. Upewnijmy się, czy nie ma na nich luźnych włosków. Jeśli chcemy pomalować powłoki lakierowane np. kuchenne szafki czy drzwi, czeka nas więcej pracy. Powierzchnię pokrytą lakierem trzeba zmatowić papierem ściernym.

Malowanie farbą tablicową

Przed użyciem farbę należy bardzo dokładnie wymieszać. Nanosimy pierwszą warstwę farby i czekamy aż wyschnie. W zależności od temperatury otoczenia, farba schnie od 4 do 6 godzin. Następnie nanosimy kolejną warstwę. Pomalowana farbą tablicową powierzchnia jest sucha po ok. 24 godzinach. Odczekajmy jeszcze 3 dni, farba uzyska pełnie swoich właściwości. Gotowe, kreda w dłoń i zabieramy się do ozdabiania naszych tablicowych powierzchni!

Farba magnetyczna

Jeśli chcesz zafundować swoim dzieciom jeszcze więcej frajdy, możesz sprawić, że ściana będzie... przyciągała magnesy! Aby osiągnąć ten efekt użyj farby magnetycznej jako podkładu pod farbę tablicową . Taką farbę można stosować na wszystkich powierzchniach, które można malować farbami akrylowymi czyli na powierzchniach cementowych, murowanych, tynkach, płytach gipsowych i gipsowo-kartonowych.

Tapeta magnetyczna - przypinanie, rysowanie i pisanie na ścianie>>

Naklejki tablicowe

Alternatywą dla farb tablicowych są specjalne tablicowe naklejki ścienne , po których do woli można pisać kredą. Ich największą zaletą jest łatwość przyklejenia - umieszcza się je na ścianie dosłownie w kilka sekund. Naklejki dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Przykładowo, za dużego słonia o wymiarach 110 cm na 84 cm w sklepie sciennenaklejki.pl trzeba zapłacić 198 zł. Gdy naklejka tablicowa się nam znudzi, można ją w łatwy sposób usunąć ze ściany. Na tej samej zasadzie działają tablice samoprzylepne. Sprzedawane są w rolkach na metry bieżące. Ceny zależą od rozmiarów.

fot. YokoDesign

Farba tablicowa - jak usunąć?

Poziom trudności jest uzależniony od rodzaju powierzchni, którą pokryliśmy farbą tablicową . W przypadku drewna należy użyć papieru ściernego - następnie oczyścić je z pyłu i pomalować ponownie inną farbą lub lakierem/lakierobejcą. Jest to uciążliwe, ponieważ w przypadku chęci ponownego pomalowania jaśniejszym kolorem (lub lakierem) musimy usunąć farbę tablicową do końca. Jeśli natomiast pomalowaliśmy ścianę, która po jakimś czasie nam się znudziła, można również użyć papieru ściernego, ale ma potrzeby usuwania farby tablicowej w całości. Wystarczy przeszlifować powierzchnię, a następnie ją zagruntować w celu związania i zwiększenia przyczepności nowej warstwy. Po wyschnięciu można pomalować ścianę nowym kolorem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.