Czym się różni EXPEDIT od KALLAX? Jak zmienił się najpopularniejszy regał z IKEA?

Żegnamy EXPEDIT, witamy KALLAX.

Proste regały EXPEDIT były bez wątpienia jednymi z najbardziej lubianych i najchętniej kupowanych mebli IKEA. Dlaczego? Były uniwersalne - dobrze wyglądały zarówno w salonie jak i w pokoju dziecka. Można ich było używać jako przegrodę pokoju. Złożony z 16 modułów regał, był szczególnie lubiany przez kolekcjonerów płyt winylowych oraz CD i DVD. Przegródki idealnie nadawały się bowiem do eksponowania zbiorów.

W zeszłym roku spytaliśmy Małgorzatę Jezierską, specjalistę ds. PR IKEA, co Polacy najczęściej kupują w sklepach IKEA? Wśród 10 przedmiotów, znalazł się również i regał EXPEDIT (więcej przeczytacie TU ).

fot. archiwum czytelników

Na początku roku szwedzka sieć podjęła decyzję o wycofaniu z asortymentu całej serii EXPEDIT. W internecie zawrzało - pojawiły się nawoływania do bojkotu IKEA. Na Facebooku powstało wiele grup protestujących przeciwko planom szwedzkiej sieci. Jedna z nich "Rettet das Ikea Expedit Regal" (pol. Ocalić regał Ikea Expedit) zgromadziła ok. 27 tysięcy osób. Miłośnicy regałów EXPEDIT mogą odetchnąć z ulgą. Od początku czerwca w sklepach IKEA pojawił się ich nowy zastępca - seria KALLAX. Skąd pochodzi nazwa? Od niewielkiej miejscowości Kallax leżącej w północnej Szwecji, na północ od brzegu Zatoki Botnickiej.

Czym się różni regał EXPEDIT od KALLAX?

IKEA nieco zmniejszyła rozmiary regału. EXPEDIT miał wymiary 149 x 149 cm, KALLAX ma 147 x 147 cm. "Odchudzono" też nieco ścianki zewnętrzne - mają teraz 3,7 cm grubości. Regały stały się teraz optycznie lżejsze. Zaokrąglono nieco narożniki i wzmocniono powierzchnię, by była bardziej odporna na zarysowania. Najmniejszy regał jest czteromodułowy (dwa na dwa). Kolejne to 4×1 (4 moduły), 4×2 (8 modułów) i największy: 4×4 (16 modułów). W systemie KALLAX nie zabraknie regału 5 x 5 modułów. Wszystkie regały z nowej serii są wykończone ze wszystkich stron, by można je było np. ustawić w poprzek pokoju.

Nowością są również nowe kolory. Regały KALLAX oprócz klasycznych kolorów (biel, czerwień, turkus, czarno-brązowy i naturalna brzoza), dostępne są również w odcieniu pastelowego różu i zieleni w matowym wykończeniu. Z pełnej gamy kolorów możemy wybierać jedynie w przypadku modeli czteromodułowych i ośmiomodułowych.

Dlaczego zdecydowano na się na takie zmiany?

Chociaż na pierwszy rzut oka zmiany są wyłącznie kosmetyczne, "odchudzenie" regału o 1 centymetr może przynieść bardzo dużą oszczędność w wykorzystywaniu drewna. Chociaż nie znamy dokładnych danych dotyczących sprzedaży produktów IKEA, wiemy że są to setki milionów mebli rocznie. Nawet drobna zmiana pozwoli zaoszczędzić ogromne sumy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.