Wszystko o cegle we wnętrzu. Jak impregnować naturalną cegłę? Czym ją zastąpić?

Cegła we wnętrzu? Jesteśmy na tak! Radzimy jak ją impregnować aby nie straciła uroku.

Cegła we wnętrzach jest niezwykle popularna a jej gwiazda nie gaśnie. Mimo że od kilku lat jest chyba najczęstszym elementem dekoracyjnym ścian, to i tak nie maleje liczba jej zwolenników.

Trzeba przyznać, że naturalna cegła jest niezwykle efektowna. Pomieszczenia, w których się pojawia są designerskie i jednocześnie przytulne. Ten materiał daje też duże pole manewru. Cegłę można pomalować na różne kolory, a także zmienić fakturę aby uzyskać rustykalny bądź nowoczesny efekt. Każdy, niezależnie od tego jaki wystrój preferuje, może tak przerobić cegłę, żeby przypadły mu do gustu.

Jak widać ten materiał nie ma sobie równych. Mimo wszelkich zalet nawet cegła ma wady. Jej głównym wrogiem jest wilgoć. Co zrobić, żeby na pięknej ścianie, która nie należała do najtańszych, nie pojawił się grzyb? Naturalną ścianę należy czyścić i impregnować.

Czyszczenie naturalnej cegły

Ceglany mur także należy czyścić.  Pomocne będą różne czyszczące środki chemiczne, które wybieramy w zależności od rodzaju zabrudzenia. Do zmywania zanieczyszczeń organicznych ( np. kurz, tłuszcze) poleca się preparaty alkaliczne. Jednak po remoncie często zostają zabrudzenia cementowe (resztki klejów, zapraw) a także wykwity solne. Takich plam możemy pozbyć się za pomocą środków na bazie kwasów organicznych. Większość prac możemy wykonać samodzielnie. Trzeba jednak ściśle stosować się do zaleceń producenta. Jeśli zabrudzenia i tak zostają na naszej ceglanej ścianie, to można usunąć je mechanicznie. Piaskowanie lub czyszczenie tzw. suchym lodem powinno osiągnąć pożądany efekt.

Impregnowanie ceglanego muru

Gdy już wyczyścisz swoją ceglaną ścianę warto od razu o nią zadbać. Powinno się impregnować zarówno cegłę, jak i fugi. Dostępne na rynku impregnaty mają różne działanie. Musisz się zastanowić na jakim efekcie ci zależy. Niektóre produkty zmieniają kolor cegły i nabłyszczają. Zaimpregnowanie cegły ograniczy wchłanianie wilgoci, natomiast trzeba pamiętać, że cegła musi też oddychać. Najlepsze powinny być silany, które wnikają w dogłębnie w materiał, ale nie zamykają całkowicie struktury cegły.

Czym zastąpić naturalną cegłę?

Naturalna cegła pojawia się w kamienicach i w loftach, jednak wiele osób pragnie w ten sposób ozdobić swoje mieszkanie, które nie ukrywa za swoimi ścianami takich skarbów. Wtedy zazwyczaj sięga się po ceglane płytki, kamień ozdobny i tapetę.

Ciekawym i efektownym sposobem na zastąpienie naturalnej cegły są panele ścienne. Mają ciekawą fakturę i przyciągną wzrok. Jest to element dekoracyjny, który tak jak cegła spowoduje, że twoje wnętrze będzie zarówno modne, jak i przytulne..

Jeśli mieszkasz w kamienicy, to zachęcamy do odkrywania dóbr, które ona skrywa. Jeśli zaś nie masz w mieszkaniu naturalnej cegły, to odkrywaj nowe dekoracje ścienne i baw się naturalnymi fakturami, takimi jak drewniane panele ścienne.

ZOBACZ ZDJĘCIA WNĘTRZ Z CEGLANYMI ŚCIANAMI>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.