30 ikon designu, które powinien znać każdy wielbiciel wzornictwa

Rzeczy te kształtowały historię współczesnego wzornictwa. Powinien je znać każdy wielbiciel dobrego designu. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Historia designu w pigułce.

Są przedmioty, które nie wychodzą z mody, mimo że często liczą sobie ponad pół wieku. Swoją ponadczasowość zawdzięczają wyważonym formom i odpowiednio dobranym materiałom. Chociaż dziś wydają się czymś oczywistym, często w czasach, w których powstawały, budziły niemałe kontrowersje, a ich twórcy musieli walczyć o to, by trafiły na rynek.

Design z historią

Mało kto wie, że Philippe Starck stworzył projekt wyciskacza Juicy Salif w restauracji na papierowej serwetce i w tej formie przesłał producentom. Serwetkę do dziś można oglądać w muzeum firmy Alessi, a wyciskacz sprzedaje się w tysiącach egzemplarzy. Z kolei Arne Jacobsen, by przekonać zarząd fabryki Fritza Hansena do produkcji krzesła Ant, obiecywał, że kupi każdy niesprzedany egzemplarz. Być może gdyby nie ten szantaż, krzesło nigdy nie trafiłoby do naszych domów. Podobnych historii jest więcej, także z polskiego podwórka. Fotel RM 58, stworzony przez Romana Modzelewskiego, czekał na swoją premierę ponad pół wieku. Zapomniany mebel został odkryty i wypromowany przez absolwenta warszawskiej ASP. Obecnie dzieło Polaka można oglądać m.in. w Victoria & Albert Museum wśród najwybitniejszych projektów z całego świata.

Wybraliśmy dla was 30 kultowych przedmiotów, który każdy wielbiciel designu powinien znać. Zobacz wszystkie i poznaj ich historię.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.