Drewno i kamień. Dobre sąsiedztwo

Drewno i kamień to bardzo udane połączenie. Zobacz inspirującą galerię wnętrz z ich użyciem.

Kamień i drewno są naturalnymi materiałami. Może dlatego są tak lubiane jako materiały wykończeniowe, stosowane w domach i mieszkaniach. We wnętrzach częściej wykorzystujemy drewno. Zazwyczaj decydujemy się na drewnianą podłogę, schody, meble, stolarkę. Zdarzają się również nowe pomysły na ten materiał, np. drewniane wanny i umywalki. Kamienia zazwyczaj używamy na podłogi, na blaty kuchenne. Z kamienia można zrobić ściankę nad blatem kuchennym, ścianę w pokoju dziennym, kominek. W ofercie polskich sklepów można znaleźć wanny wykonane z kamienia, ale są one dosyć ciężkie (ważą nawet tonę) i nie każdy może sobie na nią pozwolić.

W połączeniu z kamieniem drewno tworzy bardzo udaną kompozycję. Jest to kontrastowe zestawienie: drewno kojarzy się z czymś ciepłym a kamień z chłodem, elegancją, trwałością.

Kamień i drewno będą wyglądały dobrze. Należy tylko pamiętać o umiarze. ''Co za dużo, to niezdrowo". Dobrze będą wyglądały te materiały np. na tle gładkiej, jasnej ściany. Ciemne drewno i kamień w nadmiarze mogą przytłoczyć wnętrze, zdominować je. Zwróćmy też uwagę na to, że wnętrza urządzane przez nas są zazwyczaj mniej przestronne, niższe i mniej doświetlone od wnętrz z katalogów.

Przy dobrym projekcie, widząc bryłę, domyślamy się co znajduje się w środku, ponieważ cały dom tworzy jedną, integralną całość. Tak jest w projekcie domu mieszkalnego pokazanego na dwóch, poniższych zdjęciach. Materiały we wnętrzu i na zewnątrz są powtórzone (drewno, kamień, szkło). Dominują proste formy.

fot. brasilarq.com.br

brasilarq.com.br

Meble kuchenne z kamienia (blat) i drewna (fronty).

fot. minotticucine.it

fot. minotticucine.it

W luksusowych wnętrzach zamiast przepych króluje prostota. Zamierzony efekt osiąga się dzięki użyciu naturalnych materiałów : kamienia i drewna.

fot. bandgdesign.com

Kamienny blat jest ciężki. Jeżeli marzymy o takim w kuchni, należy o tym pomyśleć przed zaprojektowaniem mebli kuchennych.

fot. bandgdesign.com

fot. bandgdesign.com

fot. bandgdesign.com

fot. bandgdesign.com

fot. bandgdesign.com

fot. bandgdesign.com

fot. bandgdesign.com

Myśląc o drewnianych ścianach i suficie w polskich domach, zazwyczaj kojarzymy mało eleganckie boazerie. Dobrze dobrany kolor, oszczędne zastosowanie tego rozwiązania, nowoczesne dodatki (dobrej jakości) mogą stworzyć interesującą całość.   

fot. bandgdesign.com

O tym warto pamiętać, decydując się na kamień i drewno we wnętrzu:

Kamień jest ciężkim materiałem i nie zawsze można go użyć, ze względu na obciążenie np. stropu lub mebli (jeżeli chcemy mieć w kuchni blat z kamienia).

Kamień może nie pasować w mieszkaniu w bloku. Wnętrze, budynek i otoczenie powinny tworzyć całość. Tak jak w bloku z lat 70-tych nie pasuje styl dworkowy, tak nie pasuje też w nadmiarze kamień i drewno, które bardziej współgra z domem za miastem.

W architekturze ceni się użycie regionalnych materiałów. Znawcy tematu bardziej zachwycą się rodzimym piaskowcem niż kamieniem z drugiego końca świata.

Monika Grabowska

Zobacz również:

Nad blatem kuchennym

Kamienne wnętrza

Drewniane inspiracje

Więcej o: