Domowa biblioteka

Jeżeli mamy dużą kolekcję książek, to możemy ją zebrać w jednym miejscu w domu, tworząc naszą prywatną bibliotekę. W miejscu wyeksponowanym może być ozdobą.

Domową bibliotekę można stworzyć w tradycyjnym stylu gdzie będą dominować ciemne kolory, ciężkie meble, drewniana podłoga, wełniane, perskie dywan. Biblioteka może mięć też nowocześniejszy wygląd: jasne ściany i podłogę, jasne, lekkie meble, przeszklone drzwi. Wybór stylu w bibliotece powinien tworzyć całość ze stylem w pozostałej części mieszkania.

fot. th2.de

Jeżeli lubimy czytać w fotelu, ustawmy go w miejscu zapewniającym spokój i ciszę. Wygodny będzie podnóżek. Zwłaszcza jeżeli lubimy czytać godzinami. Znajdźmy ładny koc, którym będziemy mogli się opatulić, gdy nasza lektura przeciągnie się do późnego wieczora. Pomyślmy o stoliku na odłożenie książki czy postawienie kubka herbaty czy kawy. Ważne jest też oświetlenie.Nie może zabraknąć odpowiedniej lampy, przy której będziemy czytać nasze ulubione lektury.

Przy dużej kolekcji książek półki mogą zająć ścianę od podłogi aż po sufit. Może warto je zamknąć drzwiczkami? Mniej się będą kurzyły, nie będą tworzyły chaosu we wnętrzu .

W bibliotekach publicznych strop projektowany jest tak, aby wytrzymał duże obciążenie. W domach nie ma aż takiej potrzeby, ale przy dużej kolekcji warto brać pod uwagę, w wyjątkowych sytuacjach ciężar książek i np. wytrzymałość stropu w starym domu.

fot. housetohome.co.uk

Pomysłowym rozwiązaniem jest biblioteczka z płyt gipsowo kartonowych. Można dopasować wysokość półek do wielkości książek, płyt:

fot. Corbis

Tworząc domową bibliotekę, nie ważne czy większą czy skromniejszą, warto od początku uporządkować nasze zbiory. Ciekawym rozwiązaniem jest internetowa domowabiblioteczka.pl, gdzie za darmo można stworzyć spis książek, płyt. Swoje książki można udostępniać innym zarejestrowanym użytkownikom. Program zapamięta któremu znajomemu pożyczyłeś książkę, do kiedy i w razie potrzeby przypomni mu mailem o terminie oddania.

Obecnie w domowej bibliotece nie muszą znajdować się jedynie książki, albumy. Może się tu znaleźć miejsce na filmy, płyty z muzyką, płyty DVD, CD. Są osoby, które mają jeszcze bogatą kolekcję kaset wideo. Warto o tym pomyśleć na etapie projektowania mebli czy zakupu gotowych. Mają inną wysokość i szerokość, dlatego można zaprojektować półki specjalnie na nie.

Osoby które nie lubią kurzu i chaosu powinny zdecydować się na meble z drzwiczkami. Ładne zbiory można wyeksponować, dzięki przeszklonym drzwiczkom.

Jeżeli zazwyczaj czytamy w łóżku przed snem, albo w niedzielne poranki, może niewielką biblioteczkę warto umieścić w sypialni?

Monika Grabowska

Zobacz również:

Fabbrica- restauracja w starym magazynie

Mieszkanie ze szklaną łazienką

Biuro w domu

Biurowy fotel z fantazją

Więcej o: