Urządzamy małe wnętrza. Światło.

Czy światłem można optycznie powiększyć przestrzeń? Rozwiązania dla małych wnętrz.

Odpowiednio dobrane oprawy oświetleniowe i ich przemyślane rozmieszczenie uzupełniają wystrój wnętrz. Dlatego właśnie, oświetlenie jest bardzo ważnym elementem pomieszczeń, w których przebywamy.

Należy oczywiście pamiętać, że dobór oświetlenia zależy od funkcji jakie ma spełniać dane pomieszczenie. W każdym jednak wnętrzu powinniśmy korzystać z kilku punktów oświetlających. Do podstawowych zaliczamy:

Oświetlenie główne - sufitowe - najczęściej są to lampy wiszące i plafoniery,

Oświetlenie pośrednie - oświetlenie ścienne takie jak kinkiety,

Oświetlenie dodatkowe  -  np. lampy stojące, lampy biurkowe, oświetlenie LED-owe

  W niedużych pomieszczeniach nie zawsze jednak mamy możliwość wykorzystania wszystkich podstawowych punktów oświetlających. Dlatego też, istnieje kilka reguł, którymi możemy się kierować przy doborze oświetlenia do małych wnętrz. Oto one:

  1.  Jaśniejsze wnętrza wydają się większe.

  W małych pomieszczeniach gdzie nie mamy miejsca na lampy stojące czy też nawet na kinkiety, w celu doświetlenia, możemy użyć LED-ów i/lub opraw halogenowych. Żeby uzyskać wrażenie większej przestronności możemy wykorzystać jednocześnie zasilane źródła światła, które rozmieszczamy równomiernie w całym pomieszczeniu.

  fot. Corbis

  2. Rezygnacja z oświetlenia głównego może być korzystna.

  Oświetlenie sufitowe możemy zastąpić szeregiem lamp, które oświetlając ściany spowoduje, że małe wnętrze wyda się większe. Korzystne dla małych pomieszczeń będzie również skierowanie źródeł światła na sufit. Taki "zabieg" spowoduje, że wnętrze wyda się wyższe a tym samym przestronniejsze.

  3. Oświetlajmy przedmioty.

  Przestronność wnętrzu nada również oświetlenie poszczególnych jego elementów.

  4. Wybierajmy lekkie formy.

  Lampy wykonane ze szkła, z kryształami dzięki pryzmatowi światła wydają się lekkie i nie przytłaczają małych pomieszczeń.

  fot. Corbis

  5. Większe oprawy oświetleniowe powiększają optycznie pomieszczenie.

  Decydując się na oświetlenie główne, korzystniej dla małych przestrzeni prezentować się będą spore, ciekawe oprawy oświetleniowe.

  Wymienione reguły są jedynie wskazówkami, które mogą nam pomóc w oświetlaniu małych przestrzeni. Najważniejsza jest jednak nasza pomysłowość. Pobawmy się trochę światłem, przełamujmy standardy, efekty mogą być naprawdę "oświecające". Jeżeli jednak nie mamy zbyt wielu pomysłów lub zwyczajnie czasu na szukanie inspiracji zasięgnijmy porady specjalisty. On pomoże nam w fachowy sposób wybrać odpowiednie oświetlenie do całego domu czy mieszkania.

  Monika Frosztęga, Karolina Jagielska / Galeria Lamp ILUMNI Kraków

  Zobacz także:

  Powiększamy małe wnętrza

  Kominek na wiele sposobów

  Mieszkanie w stylu skandynawskim

  Więcej o: