Elewacja domu. Konserwacja drewnianej elewacji

Drewniana elewacja domu należy do najbardziej stylowych i najpiękniejszych rodzajów elewacji. Jednak, aby przez długie lata wyglądała estetycznie i solidnie, potrzebna jest jej odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Sprawdźcie, jakich zabiegów wymaga drewniana elewacja domu.

Drewniana elewacja domu

Elewacja domu to ozdoba budynku, która występuje w wielu rodzajach. Jakiś czas temu elewacje większości domów zdobiły klinkierowe płyty w typowym dla nich, rudawym kolorze. Jednak moda, także w architekturze, zmienia się z czasem, dlatego obecnie powstające budynki to coraz częściej konstrukcje o płaskich dachach i geometrycznych kształtach. Nowoczesne budowle zdobione są dawniej niezbyt często stosowanymi materiałami, w tym blachą, drewnem i wielkoformatowymi płytami elewacyjnymi.

Drewniana elewacja domu ma ogromne zalety estetyczne, jednak nie jest pozbawiona wad. Aby drewniana elewacja wyglądała dobrze, wymaga systematycznej i solidnej pielęgnacji. O taką elewację trzeba dbać, jeśli chce się ją zachować w dobrym stanie przez lata - jest ona wrażliwa na duże dobowe wahania temperatur, intensywne działanie promieni słonecznych i wysoką wilgotność powietrza. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do degradacji drewnianej elewacji, nawet tej z desek elewacyjnych najwyższej jakości.

Elewacja domu: przygotowanie prac

Elewacja domu wykonana z drewna wymaga przeprowadzania prac pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, jednak do ich wykonywania niepotrzebne są specjalne umiejętności, ani specjalistyczna wiedza. Trzeba mieć jednak świadomość, że tego typu zabiegi są czasochłonne i potrzebują odpowiedniego przygotowania.

Pielęgnacja drewnianej elewacji domu opiera się na odpowiednio dobranych specyfikach, w tym olejach i impregnatach, jednak ich zakup to nie wszystko, co jest potrzebne. Niezbędne są także pewne narzędzia, które ułatwiają i przyspieszają pielęgnację elewacji oraz zwiększają komfort i bezpieczeństwo osób wykonujących te zabiegi. Kluczem do sukcesu jest tu właściwe przygotowanie stanowiska, w tym odpowiedni dobór sprzętu do pracy na wysokości.

Wszystko zależy od tego, z jakim zakresem prac mamy do czynienia. Jeśli wstępne oględziny nie wykażą poważnych uszkodzeń, a materiał będziemy naprawiać jedynie miejscowo, wystarczy drabina wolnostojąca lub nawet jednoelementowa drabina przystawna, którą oprzemy o ścianę budynku. Zwracajmy jednak uwagę na podłoże, na jakim ustawiamy sprzęt – powinno być stabilne i równe. Jeśli do dyspozycji mamy jedynie grząski trawnik wokół domu, rekomenduję wykorzystanie specjalnych szpiców mocowanych do podłużnic, które znacząco zwiększą stabilność drabiny, a co za tym idzie bezpieczeństwo prac

– radzi Marek Banach, ekspert w firmie KRAUSE.

Pielęgnacja drewnianej elewacji budynku różni się od jej gruntownego czyszczenia i konserwacji. Tutaj konieczne jest wykorzystanie rusztowania lub drabiny (o ile pozwala na to wysokość). Sama drabina może być też bezpiecznym i wygodnym pomostem roboczym.

Nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie i przechowywanie rusztowania w domu, dlatego drabina z funkcją pomostu roboczego będzie dobrą alternatywą. W naszej ofercie mamy model MultiMatic. To aluminiowa drabina przegubowa, która wraz z dodatkowym elementem Multiboard pełnić będzie rolę pomostu roboczego. Sprawdzi się ponadto jako drabina przystawna, np. z funkcją uchwytu dystansowego, oraz wolnostojąca dwustronna. Komfortową obsługę oraz szybką zmianę ustawień zapewniają przeguby z lekko pracującym systemem ryglowania SpeedMatic

– dodaje Marek Banach.

Elewacja domu: jak czyścić drewnianą elewację

Drewniana elewacja domu, jeśli została wcześniej odpowiednio zabezpieczona, to zaraz po jej montażu nie odczuje negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. W przypadku zaimpregnowanej elewacji wystarczy więc tylko umycie jej z kurzu i zanieczyszczeń powstałych w czasie zimowego sezonu smogowego. Co istotne, drewno schnie nawet przez kilka dni, dlatego jego czyszczenie trzeba wykonywać w sprzyjających temu warunkach, czyli kiedy jest ciepło i słonecznie.

Drewniana elewacja domu nie jest kłopotliwa w czyszczeniu, jednak warto korzystać przy tej czynności ze sprzętów ułatwiających i usprawniających całą pracę. Do takowych należą szczotka ryżowa i myjka ciśnieniowa. Czyszczenie elewacji z drewna nie obędzie się także bez specjalnych preparatów czyszczących (zamiast nich można także użyć zwykłego, szarego mydła).

Innej pielęgnacji wymaga drewniana elewacja budynku położona od strony północnej, w bardziej wilgotnym otoczeniu. Środowisko to sprzyja powstawaniu grzybów, pleśni a nawet mchów, które trzeba systematycznie usuwać. Ich pojawianie się świadczy o słabym zabezpieczeniu materiału i powinno być sygnałem do rozpoczęcia renowacji całej powierzchni.

Wpływ czynników atmosferycznych na elewację domu

Zdarza się, że drewniana elewacja budynku, pomimo regularnej pielęgnacji, zaczyna się niszczyć. Powody tego mogą być różne. Jednym z nich jest nieodpowiednie przygotowanie drewna zastosowanego do jej stworzenia, innym szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Elewacja budynku z drewna pod wpływem takich zagrożeń może pokryć się zielonym nalotem. Mogą pojawiać się też na niej duże, szare płaszczyzny. Co więcej, często dochodzi też do odkształcania się desek. Bez względu na to, jaki rodzaj defektu dotknie daną elewację drewnianą, aby ją ratować trzeba działać jak najszybciej, bo tylko wtedy można zapobiec całkowitej degradacji materiału (jeśli do niej dojdzie, koniecznie trzeba wymienić go na nowy i ponownie zamontować, a jest to dość kosztowny zabieg).

Jeśli elewacja domu pokryta została przez mchy i porosty lub doszło do zsinienia desek, trzeba dokładnie oczyścić jej powierzchnię i mechanicznie usunąć wszelkie zmiany. Kolejnym krokiem jest szlifowanie powierzchni desek. Na tym etapie należy przede wszystkim skupić się na zaatakowanych chorobowo miejscach. Po takim oczyszczeniu, drewniana elewacja domu jest już w pełni gotowa do przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych.

Preparaty do konserwacji elewacji domu

Drewniana elewacja domu nie przetrwa zbyt długo bez konserwacji odpowiednimi preparatami. Ich wybór powinien być uzależniony od waszych oczekiwań, a mianowicie od tego, jaki efekt chcecie osiągnąć. Do czyszczenia elewacji wystarczy szare mydło lub preparat myjący, jednak jeśli zależy wam na ochronie przed owadami i grzybami, warto zainwestować w specjalne impregnaty biobójcze. Dla ochrony i poprawy wyglądu elewacji najlepiej stosować olejowanie.

Warto także zwrócić uwagę na nowoczesne wielofunkcyjne preparaty, jakimi są lazury. Co to takiego? Lazury to doskonałe, wodo- i mrozoodporne preparaty na bazie żywic. Tworzą zewnętrzną, nieprzepuszczalną dla wody powłokę oraz wnikają w powierzchnię drewna, zapewniając pełną i kompleksową ochronę drewnianych powierzchni, ale również nadając elewacji ciekawy kolor, np. odymionego świerku, grafitowego dębu czy modnych delikatnych szarości. To nowoczesne środki, łączące funkcję preparatu barwiącego z impregnatem, którymi nie tylko udekorujemy, ale i w pełni zabezpieczymy wrażliwy materiał przed działaniem promieni UV oraz zapobiegniemy pękaniu i łuszczeniu się  drewna

– mówi Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.

Wspomnianą przez eksperta lazurę nakłada się przeważnie dwa razy na oczyszczone i zmatowione wcześniej drewno. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można usunąć z powierzchni drewna włókna, które podnoszą się podczas wysychania specyfiku i osiągnąć efekt gładkiego wykończenia powierzchni (przy pomocy pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego).

Jak widać, drewniana elewacja domu to rozwiązanie wymagające pewnych nakładów pracy. Zdecydowanie jest jednak warte włożonego w pielęgnację i konserwację wysiłku. Taka elewacja domu prezentuje się pięknie i stylowo, a odpowiednio zabezpieczona będzie cieszyć wasze oczy przez lata.

Drewno na elewacji domuDrewno na elewacji domu V33

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.