Sprzątanie: skuteczne sposoby na czysty dom

Sprzątanie nie należy do najbardziej lubianych przez wszystkich czynności. Niestety, nie da się go uniknąć, a co więcej, lepiej z nim nie zwlekać - im dłużej odkładamy sprzątanie w czasie, tym więcej czeka nas pracy. Przedstawiamy najlepsze sposoby na to, by sprzątanie domu i mieszkania było efektywne i jak najmniej męczące.

Sprzątanie jest czynnością uciążliwą i wymagającą systematycznego powtarzania. Niestety, aby dom lśnił czystością, trzeba włożyć w osiągnięcie i utrzymanie tego stanu bardzo dużo wysiłku oraz poświęcić na sprzątanie mnóstwo swojego cennego czasu. Na szczęście, istnieją pewne rozwiązania, które ułatwiają tę syzyfową pracę i sprawiają, że poszczególne czynności wykonuje się szybciej.

Kluczem do sukcesu i utrzymywania porządku w domu lub mieszkaniu jest regularne sprzątanie – tego nie da się ominąć. Jeśli jednak odkładaliście porządki zbyt długo, nie martwcie się, bo nawet z największego bałaganu można się wydostać.

Sprzątanie domu a sprzątanie mieszkania: czym się różni?

Jeśli w waszym otoczeniu zapanował tak duży nieporządek, że nie wiecie od czego zacząć jego sprzątanie, spieszymy z pomocą. Bez względu na, czy macie do wysprzątania niewielkie mieszkanie, czy dom jednorodzinny, powinniście na samym początku zająć się uporządkowaniem wszystkich rzeczy, które wizualnie odpowiadają za cały zaistniały chaos. Najlepszym sposobem na to jest po prostu poodkładanie ich na miejsca, w których powinny się znaleźć. Idąc tym tropem, schowajcie wszystkie ubrania do szaf i komód, a brudne naczynia umyjcie i odłóżcie do szafek. Wyrzućcie stare, przeczytane gazety i pozbądźcie się wszystkiego, co jest zbędne i niepotrzebnie zajmuje miejsce, zbierając przy okazji tonę kurzu.

Inną ważną czynnością, którą trzeba wykonać podczas sprzątania jest wytarcie kurzy oraz odkurzanie i umycie podłóg – te czynności oczyszczą wasz dom z groźnych dla zdrowia roztoczy i sprawią, że już na pierwszy rzut oka będzie on wydawał się o wiele bardziej czysty. Pamiętajcie też, aby zadbać też o świeżość tekstyliów, takich jak poduszki, narzuty, zasłony i firany.

Najwięcej pracy włożyć trzeba w sprzątanie kuchni i łazienki, czyli pomieszczeń, w których dużo przebywamy, a które brudzą się podczas wykonywanych w nich codziennie czynności. W kuchni trzeba wyczyścić kuchenkę lub płytę indukcyjną oraz zlew. Warto też przetrzeć mokrą szmatką (najlepiej z odpowiednim środkiem do czyszczenia) drzwiczki szafek oraz wyczyścić kafelki i fugi między nimi. Podobne zabiegi trzeba koniecznie wykonać w łazience, gdzie trzeba wyszorować wannę i umywalkę, a także umyć lustro i toaletę. Jednym słowem: do sprzątania kuchni i łazienki trzeba przyłożyć się wyjątkowo, ponieważ w tych pomieszczeniach powinno zachowywać się jak najwyższy poziom czystości.

Nie da się ukryć, że właściciele domów mają trudniejsze zadanie, niż właściciele mieszkań – im więcej powierzchni, tym więcej czasu na jej sprzątanie trzeba poświęcić.

Częste odkurzanie to gwarancja utrzymywania czystości w mieszkaniuCzęste odkurzanie to gwarancja utrzymywania czystości w mieszkaniu fot. Electrolux

Robot sprzątający: rozwiązanie dla leniwych i zapracowanych

Sprzątanie, choć tak ważne dla dobrego samopoczucia domowników, często odkładanie jest w nieskończoność. Powody ku temu mogą być różne – niektórzy nie mają na nie czasu, inni z kolei nie potrafią się zmusić do codziennego łapania za odkurzacz. O czystość podłóg można jednak zadbać bez większego wysiłku. Pomocny może okazać się robot sprzątający.

Roboty sprzątające to bardzo sprytne urządzenia, które mogą znacznie usprawnić i uprzyjemnić cały proces sprzątania. Dzięki odpowiednim funkcjom i właściwościom same odkurzają podłogi (czasem także je myją). Taki robot sam dokładnie wie, kiedy i gdzie powinien posprzątać, aby pozbyć się niechcianego kurzu i brudu z powierzchni mieszkania. W tego rodzaju sprzęt powinni zainwestować wszyscy ci, którzy nie lubią odkurzania podłóg oraz alergicy (dzięki robotowi sprzątającemu łatwiej będzie im walczyć z kurzem i innymi czynnikami wywołującymi u nich reakcje alergiczne). Robot sprzątający sprawdzi się też w domach, w których mieszkają zwierzęta, ponieważ na bieżąco będzie pozbywać się leżącej wszędzie sierści.

Firma sprzątająca – przesadna wygoda, czy ostateczny ratunek?

Ci, którzy zupełnie nie mogą znaleźć czasu na sprzątanie, wcale nie muszą żyć pomiędzy stertami śmieci. Jeśli tylko mogą sobie na to pozwolić, powinni zatrudnić firmę sprzątającą. Usługi oferowane przez osoby prowadzące tego typu działalność mają wiele zalet, spośród których najważniejszą jest wygoda domowników. Nie można zapominać także o doświadczeniu pracowników oraz profesjonalnym sprzęcie, którego używają do sprzątania. Co więcej, zatrudnienie firmy do sprzątania domu może przynieść też pewne oszczędności – korzystając z usług profesjonalistów nie trzeba inwestować w środki czystości, które wcale nie należą do najtańszych produktów. Zazwyczaj firmy sprzątające korzystają ze specjalistycznych specyfików, o wiele bardziej skutecznych, niż tradycyjne detergenty.

Mycie podłóg to obowiązkowa czynność podczas sprzątaniaMycie podłóg to obowiązkowa czynność podczas sprzątania fot. Smukke

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.