Farba do drewna: jaką wybrać do pomalowania mebli?

Dobrze dobrana farba do drewna pomoże nam dokonać szybkiej metamorfozy mebli. Warto ożywić nieco wnętrza naszego domu przed nadejściem chłodniejszych dni. Bogata paleta farb do drewna ułatwi nam wybór koloru, który nada nowego blasku przestarzałym, mało atrakcyjnym meblom. Samodzielna renowacja komody czy krzesła nie jest taka trudna. Wystarczy dobrze dobrana farba do mebli oraz odrobina zapału!

Farba do drewna dobrze kryjąca

Wybierając farbę do drewna, musimy na wstępie zdecydować, jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy odświeżyć i zakonserwować powierzchnię mebla za pomocą lakieru lub bejcy albo pomalować go na wybrany kolor, osiągając  gładką, błyszczącą czy matową powierzchnię. Poszukując intensywnego, głębokiego koloru, powinniśmy wybrać silnie kryjącą emalię akrylową lub farbę do drewna kredową. Zwróćmy uwagę na ich skład. Warto zdecydować się na produkt ekologiczny, zawierający niewielką ilość rozpuszczalnika. Alergicy powinni zaś poszukiwać farb do drewna, które posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Pamiętajmy, aby odczyścić i odtłuścić każdy mebel przed malowaniem. Warto także realnie ocenić jego stan - urokliwe starocie nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat, jednak spróchniała czy nadgryziona przez korniki powierzchnia może być trudna do odratowania.

Farba do drewna ciemny orzech

Fani klasycznych mebli mogą odnowić ich wygląd, decydując się na odpowiedni kolor farby do drewna albo stosując lakierobejcę o wymarzonym, nawiązującym do natury odcieniu. Jeśli struktura drewna nie jest nadmiernie zniszczona, możemy wybrać tę drugą opcję. Połączenie bejcy i lakieru zapewnia drewnianym meblom długotrwałą ochronę i kolor. Produkt wnika wgłąb materiału i podkreśla rysunek słoi. Dodatkowo, zabezpiecza mebel przed działaniem warunków atmosferycznych, dlatego śmiało możemy go użyć do pomalowania wyposażenia ogrodowego. Jeśli zaś interesuje nas kryjący efekt, zdecydujmy się na wyżej wymienione farby akrylowe lub kredowe. Pamiętajmy jednak, że efekt może być mało naturalny, a rysunek słoi ledwie dostrzegalny.

Farba do drewna egzotycznego

Wybór farby do drewna egzotycznego nie jest najłatwiejszym zadaniem. Wyróżnia się ono piękną, naturalną kolorystyką i ciekawą strukturą - warto zachować te atuty. Jeśli więc nie jest to konieczne, lepiej zakonserwować powierzchnię mebli za pomocą lakieru. Możemy użyć bezbarwnego środka albo zdecydować się na odcień, który podkreśli barwę odnawianych sprzętów. Szeroka paleta odcieni ułatwia nieco wybór. Istnieją lakiery, które są przeznaczone do konserwacji drewna egzotycznego, np. o palisandrowym odcieniu.

Farba do drewna: czerwona czy szara?

Trendy kolorystyczne we wnętrzach zmieniają się z każdym nowym sezonem, dlatego wybór koloru farby do drewna może przysporzyć nam nieco kłopotu. Jeśli zależy nam na ożywieniu wnętrza, warto rozważyć ciepłe, energetyczne kolory, takie jak czerwienie, oranże czy żółcienie. Ciekawym rozwiązaniem może być również użycie farby do drewna w energetycznym odcieniu koralu, który króluje w tym roku na salonach. Jeżeli jednak bliższe są nam barwy uniwersalne, które bez trudu połączymy z innymi kolorami, lepiej zdecydować się na farbę do drewna w odcieniu szarości, beżu czy złamanej zieleni. Warto także pomyśleć o wymianie uchwytów, które mogą całkowicie zmienić charakter przestarzałego mebla.

Kredowa farba do drewna w intrygującym, miętowym odcieniuKredowa farba do drewna w intrygującym, miętowym odcieniu Fot. Annie Sloan

Farba do drewna antypoślizgowa

Jeśli mamy w planach pomalowanie fragmentu podłogi, farba do drewna antypoślizgowa będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Posiada wmieszany fabrycznie środek antypoślizgowy i pozostawia powierzchnię lekko chropowatą o równomiernym zabarwieniu. Sprawdzi się szczególnie w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność, możemy także zabezpieczyć z jej pomocą schody, podjazdy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA