Domek na drzewie

O domku na drzewie marzy z pewnością wiele dzieci i niejeden dorosły.

To obietnica świetnej przygody i dobrej zabawy pośród gałęzi drzew. To także idealne miejsce by w spokoju poczytać książkę, pomarzyć, snuć plany, pobyć chwilę w samotności i odpocząć w bliskim kontakcie z przyrodą. Domek na drzewie może też być świetnych miejscem rozmów czy romantycznych chwil we dwoje. Możliwości jest mnóstwo.

Zrealizować nasze marzenia może niemiecka firma Baumraum, która profesjonalnie zajmuje się projektowaniem oraz instalacją domków na drzewie czy też wśród drzew. Ich domki łączą w sobie wszechstronność, solidne rzemiosło, wysoką jakość a także najwyższe standardy bezpieczeństwa. Architekt, architekt krajobrazu, specjalista od drzew, a także inżynier doradzą gdzie i jaki domek możemy postawić.

Wielkość oraz wysokość konstrukcji domku zależą w dużej mierze od drzewa, na którym domek ma stanąć, od jego wielkości, stabilności i zdrowia. Bywa, że lepiej jest umieścić domek pomiędzy dwoma lub trzema drzewami. Często bywa i tak, że wokół drzewa budowany jest taras, natomiast sam budynek umieszczany jest na specjalnych wspornikach.

Instalacja konstrukcji odbywa się bez szkody dla drzewa: nie używa się śrub ani gwoździ. Zamiast tego stosuje się mocne materiałowe pasy, a także stalowe liny. To ważne, by nie niszczyć kory drzewa ani jego pnia, by nie dopuścić do zagrzybienia czy innych chorób, które mogłyby je osłabić. To istotne także dlatego, by pozwolić drzewu nadal rosnąć. Stalowe liny i pasy mają także inną zaletę - zarówno instalacja, jak rozbiórka odbywają się w miarę szybko i sprawnie.

Jak duży jest taki domek?

Średnia wielkość to rozmiary przyczepy kampingowej. Ale do tego można dodać spory taras czy podest. Budowla może mieć dwa poziomy lub więcej, może składać się z kilku domków połączonych ze sobą. Choć najpopularniejszy wydaje się poziomy projekt domku, firma proponuje też rozbudowę wzwyż.

Jak wygląda domek wewnątrz?

Wnętrze domku ma sprzyjać głównie wypoczynkowi, stąd najwięcej tam siedzisk lub miejsca do leżenia. Znajdziemy tam też różne schowki. Ponadto domek może być wyposażony w różne wygody, można tam zainstalować oświetlenie, ogrzewanie, mini kuchnię, podłączyć elektronikę. A jeśli chodzi o toaletę i sanitariaty to jest to uzależnione od wysokości budowli oraz dostępności wody. Dużym plusem domku mogą stać się oryginalne okna i okienka przez które będziemy podziwiać widoki lub podglądać przyrodę.

Z jakiego drewna wykonuje się domki?

Z zewnątrz przeważnie jest to modrzew, ale buduje się też z dębu, sosny. Zewnętrzne jak i wewnętrze powierzchnie można pozostawić w stanie naturalnym, ale można je też zawoskować, laserować lub pokryć lakierem. Budynek może też być ocieplony płytą pilśniową, wełnianymi panelami czy też matami z włókna kokosowego.

Na jakich drzewach budujemy?

W zasadzie każde zdrowe, mocne i duże drzewo się nada. Dąb, lipa, jesion, brzoza, kasztan, cedr, sosna, jodła, a nawet stare drzewa owocowe.

Kwestia, która zapewne wielu interesuje to cena takiego domku.

Cena zależy od wymagań klienta, projektu jaki wybrał, standardów konstrukcji. Na stronie firmy możemy obejrzeć kilka realizacji. Ich koszt wahał się pomiędzy 18.000 a 140.000 euro. To cena za projekt, materiały, wyposażenie wnętrza oraz instalację. Do tej kwoty należy dodać jeszcze pozwolenia na budowę. Czas realizacji projektu waha się od trzech do siedmiu miesięcy. Dotychczas firma Baumraum może się pochwalić domkami w Niemczech, Austrii, Włoszech, Brazylii i w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA