Typowe szwedzkie mieszkanie. Styl skandynawski w oryginale

Jasne ściany, drewno, proste meble i wygoda - tak najprościej można opisać wnętrza w skandynawskim stylu. Zaglądamy do typowego szwedzkiego mieszkania.

Mieszkanie w Goteborgu znajduje się na czwartym piętrze budynku powstałego w 1930 roku. Zostało ono urzadzone w typowy dla Skandynawów sposób - prosty i wygodny.

Na powierzchni 44 m kw. mieści się przedpokój, salon z garderobą, niewielka sypialnia, kuchnia i łazienka. Po wejściu do mieszkania rzuca się w oczy przepiękny i bardzo zadbany, dębowy parkiet. Ściany przedpokoju wyłożono szarą tapetą w małe, białe słonie. To już kultowy wzór zaprojektowany w 1930 roku przez Estrid Ericson. W holu mieści się duża szafa wnękowa.

Z przedpokoju wchodzi się do sporego salonu. We wnęce zaaranżowano kącik sypialniany. Postawiono tu spore łóżko i stolik nocny, a na ścianie powieszono kilka półek na książki. Salon jest bardzo jasny. Sercem tego pomieszczenia jest duża, biała kanapa nad którą powieszono dwa plakaty z cytatami Andy'ego Warhola. Kolor stołu, krzeseł i stolika kawowego idealnie komponuje się z kolorem dębowego parkietu. Warto też zwrócić uwagę na oryginalne sztukaterie i kamienny parapet z lat 30. Plusem mieszkania jest garderoba, do której wejście znajduje się w rogu pokoju.

Najważniejsze cechy tego wnętrza to naturalność, prostota, bezpretensjonalność. Nie ma tu niepotrzebnego zadęcia, ani zbytecznych sprzętów. I na tym polega jego urok na odpowiednim zbilansowaniu.

Więcej o: