Przepis na oryginalne mieszkanie? Płyta OSB i moduły

Zaglądamy do oryginalnego i inspirującego mieszkania w Madrycie.

Coraz częściej trafiamy na mieszkania, w których występuje płyta OSB.  Materiał ten, wykonany ze specjalnie przygotowanych wiórów drzewnych (sprasowanych z dodatkiem żywic) został stworzony dla budownictwa. Płyty często wykorzystywane są w produkcji mebli - tani materiał pokrywany jest lakierami czy fornirami. Oryginalna faktura i wzór znikały pod warstwami farb.

Ostatnio jednak płyta OSB zaczyna pojawiać się jako element wystroju wnętrz. Dlaczego? Po pierwsze jest to stosunkowo tani materiał. Po drugie, wykonane z niej meble, czy wyłożone nią ściany prezentują się bardzo oryginalnie.

Zaglądamy dziś do ciekawego mieszkania, położonego w północnej części Madrytu, w którym płyta OSB gra pierwsze skrzypce. Zaprojektowali je architekci z pracowni PKMN Architectures, dla hiszpańskiej projektantki Yolandy Pile.  Znajdujące się na parterze kilkupiętrowego budynku mieszkanie ma niecałe 40 m kw. Jego sporym atutem jest duży ogród. Projektantka odziedziczyła je po babci.

Plan mieszkania

Mieszkanie składa się z dużego pokoju z otwartą kuchnią, łazienki i toalety. Architekci wyraźnie podzielili mieszkanie na dwie części.  Podział ten wyznacza podłoga - w jednej części wnętrza (w której zaaranżowano salon) wykonana została płyt OSB. Drugą część mieszkania wyłożono wzorzystymi płytkami.

Najbardziej interesującym rozwiązaniem w mieszkaniu, są trzy moduły kryjące w sobie łóżko, stół, bibliotekę, szafę i sporo półek. Moduły umieszczono na specjalnych, zamontowanych na suficie szynach. Można je rozsuwać i zsuwać według uznania, dowolnie kształtując przestrzeń.

W pierwszym module (od strony kuchni) ukryto rozkładany stolik oraz kilka półek na kuchenne utensylia. Projektantka traktuje stolik jak blat roboczy - to idealne miejsce do krojenia, wałkowania i szatkowania. W środkowym module umieszczono duże, dwuosobowe łóżko. Ostatni element (od strony łazienki) kryje szafę i liczne półki.

Jak Wam się podoba to mieszkanie? Naszym zdaniem, rozsuwane moduły to bardzo oryginalny pomysł! Czekamy na Wasze komentarze.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Więcej o: