Jak urządzić nowoczesne mieszkanie w starej kamienicy?

Stare mieszkania mają wiele zalet - dekoracyjne ściany z cegły, oryginalny piec kaflowy. Jak jednak zaaranżować wiekowe wnętrze, by było funkcjonalne i emanowało współczesnością?

Mieszkania w kamienicy zazwyczaj są wyższe niż te w nowym budownictwie, mają przestronniejsze pokoje, a niekiedy oryginalne sztukaterie. Żeby takie wnętrze wyglądało nowocześnie, wystarczy odpowiednio zaakcentować walory dawnej architektury i przenieść je na współczesny grunt. Pierwszym problemem, z jakim należy się zmierzyć, jest wysokość pomieszczeń.

Sypialnia na antresoli

Wysokie pomieszczenia to cecha charakterystyczna mieszkań w kamienicy, bywają jednak trudne do aranżacji, gdyż proporcje pomieszczeń są zaburzone. Jednak 3 a nawet 4 metry wysokości, to także ogromne możliwości. Warto rozważyć budowę antresoli, dzięki której zyskamy dodatkową przestrzeń. Najlepiej przeznaczyć ją na sypialnię bądź domowe biuro. Antresola jest nie tylko praktyczna, ale też buduje niepowtarzalny charakter wnętrza. Dodatkowo schody np. ze stali nierdzewnej z ozdobną balustradą czy minimalistyczne szklane stopnie prowadzące na antresolę urozmaicą wnętrze, nadając mu nowoczesny wyraz. W przypadku małych mieszkań warto zastosować schody kręte, które nie zajmują dużo miejsca.

Piec kaflowy czy kominek?

Kolejnym, często nieodłącznym elementem wnętrza w kamienicy jest piec kaflowy. Wystarczy dokonać kilku drobnych zabiegów, tj. zmienić np. kolorystykę kafli czy wymienić je na nowoczesne płytki ceramiczne, by piec służący dawniej jedynie do ogrzewania domu, stał się niezwykle oryginalnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Piec kaflowy można również przekształcić w kominek, który nie tylko nada pomieszczeniu współczesny charakter, ale też uczyni go ciepłym i przytulnym. Niezależnie jednak od obecności kominka, nie należy zapomnieć o grzejnikach dopasowanych do stylu wnętrza. Najlepiej w klimat starych wnętrz wpisują się tradycyjne grzejniki żeberkowe. Warto jednak pomyśleć też o gładkich grzejnikach płytowych, które są bardzo dyskretne.

Ceglana ściana

W starych kamienicach, zamiast pokrywać ściany nowymi tynkami, czasem lepiej  odkryć starą cegłę. Nada ona wnętrzu nieco surowy wygląd. Ceglaną ścianę warto pomalować na biało. Jest to bardzo modny zabieg, który nadaje wnętrzu nowoczesny charakter.

Nowoczesne meble w starym wnętrzu

W klasycznych wnętrzach można sobie pozwolić na wprowadzenie nowoczesnych mebli, które zbudują eklektyczną aranżację. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Przy wysokich wnętrzach zbyt niskie meble będą wyglądać źle, a pusta ściana będzie przytłaczać, można więc pozwolić sobie na nieco masywniejsze meble. Wnętrza o nietypowych wymiarach warto urządzić meblami na wymiar.

Więcej o: