Stół rozkładany - uniwersalny mebel dla każdego

Stół rozkładany jest niezwykle praktycznym meblem, który świetnie sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach i wszędzie tam, gdzie na co dzień nie ma miejsca na ustawienie dużego, rodzinnego stołu. Stoły rozkładane są bardzo popularne, toteż można je znaleźć w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz. Przedstawiamy ich największe zalety i radzimy na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Stół okrągły rozkładany: elegancki i funkcjonalny mebel

Stół rozkładany to mebel, który znaleźć można w wielu polskich mieszkaniach i domach. Ten rodzaj stołu ma wiele zalet, spośród których największą jest jego uniwersalność i funkcjonalność. Dzięki stołom rozkładanym nawet właściciele niewielkich salonów nie muszą rezygnować z przyjmowania gości – pozwalają one na tymczasowe przekształcenie każdego pomieszczenia w jadalnię z prawdziwego zdarzenia.

Stół rozkładany występuje w różnych wersjach, z których najbardziej elegancką jest bez wątpienia stół okrągły. Świetnie sprawdzi się on w pomieszczeniach, w których można zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca. Co ważne, nie można stawiać go ani w kącie, ani przy ścianie, ponieważ wtedy nie tylko traci na funkcjonalności, ale sprawia, że obniżają się walory estetyczne całego wnętrza. Ogromną zaletą tego stołu rozkładanego jest jego kształt, który umożliwia swobodną rozmowę i kontakt wzrokowy ze wszystkimi osobami siedzącymi przy stole. Stół rozkładany okrągły będzie idealnym wyborem także dla zapalonych graczy w gry planszowe i karty.

Drewniany stół rozkładanyDrewniany stół rozkładany fot. Sfmeble

Stół drewniany rozkładany: kwadratowy czy prostokątny?

Stół rozkładany w formie prostokąta lub kwadratu jest dobrą opcją do mniejszych pomieszczeń. Żaden z nich nie wymaga ustawienia w centralnym punkcie, co znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne we wnętrzu. Kształt takich stołów rozkładanych sprawia, że mogą pełnić jednocześnie rolę stołów codziennych oraz gościnnych, ponieważ przed rozłożeniem zajmują niewiele miejsca i zazwyczaj cechują się prostym, nieformalnym designem. Stół rozkładany prostokątny lub kwadratowy po rozłożeniu jest na tyle duży, by pomieścić rodzinę i jej gości, toteż przydaje się w święta i wszelkie uroczystości.

Stół rozkładany powinien wyróżniać się solidnością, trwałością i jak najlepszą jakością. Wszystkie te cechy łączą w sobie bez wątpienia drewniane stoły rozkładane. Aby jak najdłużej wyglądały pięknie i mogły służyć domownikom, powinny być odpowiednio pielęgnowane, jednak są warte każdego wysiłku włożonego w ich konserwację.

Stoły rozkładane z krzesłami: zestawy kontra różne modele

Kiedy zdecydujecie się na stół rozkładany do swojego salonu, musicie dobrać do niego odpowiednie krzesła. Często w sklepach z wyposażeniem wnętrz spotkać można zestawy dopasowanych do siebie przedmiotów, jednak czasem warto też dobierać do siebie pozornie różne meble, tworząc w ten sposób ciekawą, nieco eklektyczną aranżację.

Utarło się, że wygodny stół rozkładany powinien zapewniać każdej siedzącej przy nim osobie minimum 60 cm szerokości i 40 cm głębokości, aby mogła ona komfortowo spożywać przy nim posiłki lub po prostu spędzać czas z pozostałymi, siedzącymi przy nim osobami. Warto wziąć to pod uwagę zarówno podczas wybierania stołu, jak i krzeseł – jeśli meble nie będą dobrze do siebie dopasowane względem rozmiaru i formy, nawet najlepszy i najbardziej solidny stół rozkładany nie będzie wygodny w użytkowaniu.

Stół rozkładany IKEA: uniwersalny wybór dla każdego

Stoły rozkładane znaleźć można w asortymencie wielu producentów mebli, także w ofercie sieci sklepów IKEA, gdzie dostępne stoły w różnych kształtach i o różnej wielkości. Stół rozkładany IKEA to przykład mebla uniwersalnego, który można łatwo wkomponować w każde wnętrze, nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale też prosty, skandynawski design. Wybierając stół rozkładany IKEA możecie być pewni, że decydujecie się na mebel nowoczesny i zgodny z aktualnie panującymi trendami, który równocześnie jest wygodny i funkcjonalny.

Niewielki stół rozkładanyNiewielki stół rozkładany fot. IKEA

Więcej o:
Copyright © Agora SA