Stare meble - unikatowe wyposażenie wnętrza

Oryginalne stare meble to elementy wyposażenia wnętrz, które potrafią nas prawdziwie zachwycić. Sprawiają, że aranżacja nabiera niepowtarzalnego uroku. Nie bez powodu mówi się, że tworzą one wnętrza z duszą. Możemy zamówić gotowe meble ze starego drewna, odnaleźć interesujący fotel czy komodę na targu staroci albo samodzielnie odnowić piękną pamiątkę rodzinną. Co warto wiedzieć na temat starych mebli w aranżacji wnętrz?

Niepowtarzalne meble ze starego drewna

Meble ze starego drewna to prawdziwe perełki, które zawsze się wyróżnią na tle domowego wnętrza. Już sam naturalny materiał nadaje im niepodważalną wartość, a wiekowość tylko potęguje ich urok. Trudno się dziwić, że w ofercie popularnych salonów meblowych możemy spotkać kolekcje stylizowane na efektowne, stare meble w stylu vintage. Istnieją również firmy, które specjalizują się w realizacji zamówień z oryginalnego, starego drewna. Ich misją jest pozyskiwanie materiałów ze starych mebli do stworzenia zupełnie nowych elementów wyposażenia wnętrza. Trzeba przyznać, że efekt takich działań bywa zachwycający. Dodatkowo, takie podejście to ukłon w stronę ekologii - przetwarzanie starych mebli pozwala oszczędzić drzewa i wykorzystać materiał, który po odnowieniu wzorowo spełnia swoją funkcję. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mebli ze starego drewna, warto przyjrzeć im się dokładnie i ocenić ich stan - czy nadal nadają się do użytku? Jeśli drewno nie jest spróchniałe i uszkodzone przez korniki, warto postarać się o odpowiednią renowację. W zależności od tego, w jakim stanie jest nasz stary mebel, możemy nadać mu nowy wygląd samodzielnie lub oddać go w ręce specjalistów. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, z całą pewnością będzie to najbardziej efektowny element wystroju wnętrza. 

Stylowe meble ze starego drewna są eleganckie i unikatowe.Stylowe meble ze starego drewna są eleganckie i unikatowe. Fot. regalia.eu

Stare meble kuchenne - jak nadać im nowy wygląd?

Niemodne, stare meble kuchenne odbierają wnętrzu cały jego urok. Czasem decydujemy się na zakup mało uniwersalny, wybierając kolor, który z czasem przestaje nam się podobać, a forma zestawu nie zyskuje z biegiem czasu nic, prócz kilku zadrapań i plam. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zakup nowego kompletu albo...metamorfoza! Jeśli stare meble kuchenne wykonane są z drewna, zmiana będzie zawsze łatwiejsza i prawdopodobnie szybciej uzyskamy ciekawy efekt. Jeżeli zdecydujemy się na ich przemalowanie, warto postarać się o zachowanie rysunku drewnianych słoi. Przed przystąpieniem do zmiany kolorów musimy zawsze oczyścić stare meble. Następnie możemy pomalować je kolorową bejcą, olejem lub woskiem. Marzysz o bielonych starych meblach? Dobrym rozwiązaniem może okazać się farba kredowa, którą musimy rozcieńczyć, aby zachować widoczność słoi. Trudniejszym zadaniem jest renowacja starych mebli z laminatu, co nie znaczy, że musimy zrezygnować z tego pomysłu. Śliskie powierzchnie wymagają użycia papieru ściernego i odpowiedniego doboru farby. Przyda się także odrobina cierpliwości!

Odnawianie starych mebli - pożyteczne hobby

Ostatnimi czasy odnawianie starych mebli staje się coraz bardziej popularnym hobby. Odrobina motywacji i odpowiednia przestrzeń wolnego czasu pozwalają zamienić niepotrzebne elementy wyposażenia w prawdziwe dzieła sztuki! Dodatkowo, możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić, a nasza domowa przestrzeń nabierze unikatowego charakteru. Istnieje wiele rozwiązań, które mają nam ułatwić to zadanie. Dzięki nim nie musimy być szczególnie uzdolnieni w manualnych czynnościach, aby przerobić własnoręcznie nieużywany stary mebel. Przede wszystkim mamy do dyspozycji kilka rodzajów farb, przeznaczonych do różnych materiałów. Sami możemy decydować o tym, jaki efekt chcemy uzyskać - drewno "muśnięte" farbą z widocznym rysunkiem słojów, błyszcząca farba w intensywnym kolorze, a może modne, matowe wykończenie w stylowej czerni? Warto także zwrócić uwagę na detale. Stare meble zyskają zupełnie nowy charakter, jeśli zafundujemy im nie tylko nowy kolor, ale również niebanalne uchwyty. Metalowe, sznurkowe, mosiężne, ceramiczne - bez trudu dopasujemy je do wymarzonej aranżacji.

Skup starych mebli - zrób porządek z niepotrzebnymi meblami

Elementy wyposażenia wnętrz, których od dawna nie używamy mogą bez trudu znaleźć nowego właściciela - wystarczy, że oddamy je na skup starych mebli. Sofy, fotele, szafy, komody i krzesła, które pamiętają dawne czasy mogą dostać drugie życie, gdy nie mamy na nie miejsca lub pomysłu. To duża oszczędność i bardzo pożyteczne działanie na rzecz środowiska - nawet, jeśli stare meble nie będą nadawały się do użytku, przydatny może okazać się sam ich materiał. Taka postawa pozwoli nam również zachować porządek i harmonię w domowym wnętrzu. Nie warto gromadzić w nim niechcianych, starych mebli, które zajmują niepotrzebnie przestrzeń i kłócą się z wystrojem wnętrza. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.