Biblioteczka: mebel, w którym wyeksponujesz książkowe zbiory

Biblioteczka jest meblem, który dla wielu stanowi podstawę wyposażenia salonu lub gabinetu. Ten element służy przede wszystkim do eksponowania i przechowywania swoich książkowych zbiorów, jednak poza książkami może pięknie prezentować zdjęcia domowników, pamiątki z podróży i dekoracyjne bibeloty. Biblioteczka, jeśli zostanie odpowiednio dobrana, może więc stać się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Biblioteczka w salonie: obowiązkowy element wyposażenia

Biblioteczka to mebel, który spotkać można chyba w każdym salonie. Ułożenie w niej książek to najlepszy sposób na przechowywanie i wyeksponowanie swoich zbiorów. Biblioteczka jest więc nie tylko praktycznym elementem wyposażenia salonu, ale także jego ozdobą i dumą domowników.

Biblioteczka powinna pasować do stylistyki wnętrza. Można kupić ją w zestawie z pozostałymi meblami, jednak nie ma takiej konieczności. Ważne, aby jej kolor i styl stanowił dopełnienie aranżacji. Co więcej, rozmiar biblioteczki powinien pasować do wielkości salonu i ilości dostępnego miejsca. Oczywiście, biblioteczki zajmujące całą powierzchnię ściany są niezwykle efektowne, jednak to rozwiązanie do dużych pomieszczeń, np. w domach jednorodzinnych. W mniejszych salonach lepiej sprawdzą się zgrabne, pojedyncze biblioteczki.

Industrialna biblioteczka w salonieIndustrialna biblioteczka w salonie fot. IKEA

Jak urządzić biblioteczkę w salonie, czyli idealna biblioteczka: inspiracje

Biblioteczka, aby spełniała swoje funkcje, powinna być nie tylko dostosowana do stylu wnętrza, ale też dobrze przemyślana, zarówno pod względem jej ustawienia, jak i samego zagospodarowania. Przede wszystkim, do biblioteczki wygodny dostęp powinni mieć wszyscy domownicy, którzy będą korzystali ze zgromadzonych w niej zbiorów. Ponadto, powinna być dobrze widoczna już od progu, szczególnie jeśli ustawicie na niej ozdobne gadżety, ramki z rodzinnymi fotografiami czy pamiątki przywiezione z podróży.

Samo ustawienie przedmiotów na biblioteczce również ma duże znaczenie. Warto układać książki zgodnie z jednym obranym schematem. Dobrym pomysłem jest dopasowanie książek ze względu na ich kolorystykę oraz układanie ich od największej do najmniejszej (lub odwrotnie). Takie ustawienie sprawi, że biblioteczka będzie bardziej uporządkowana i przemyślana, co pozytywnie wpłynie na aranżację wnętrza.

Biblioteczka na wymiar: biblioteczka dla dzieci i nie tylko

Choć biblioteczka jest meblem, który z łatwością znaleźć można w ofertach wielu sklepów meblowych, to jednak w niektórych sytuacjach warto zdecydować się na bardziej indywidualne rozwiązanie. Jest nim na pewno zlecenie wykonania takiej biblioteczki na wymiar.

Biblioteczka na wymiar idealnie sprawdzi się w niewielkich, mało ustawnych pomieszczeniach, takich jak pokoje dziecięce. Dzięki możliwości dokładnego zaprojektowania tego mebla można stworzyć biblioteczkę marzeń dla swojej pociechy, dopasowaną do jej wzrostu oraz zainteresowań i upodobań.

Biała biblioteczka do skandynawskich wnętrzBiała biblioteczka do skandynawskich wnętrz fot. AGATA MEBLE

Biblioteczka na wymiar to też najlepsze rozwiązanie do salonu i gabinetu urządzonych na poddaszu, gdzie liczne skosy mogą utrudniać funkcjonalne zaaranżowanie wnętrz. Przestrzeń pod skosami, często niewykorzystana, to wręcz idealne miejsce na stworzenie efektownej biblioteczki na wymiar. Tak spersonalizowana biblioteczka będzie cieszyć oczy domowników i przyciągnie uwagę odwiedzających ich gości.

Elegancka biblioteczkaElegancka biblioteczka fot. Miloo Home

Więcej o: