Kredens w kuchni, czyli podróż do przeszłości

W kuchniach naszych babć i prababć kredens był nieodłącznym elementem wyposażenia. To w nim trzymano zastawę stołową, garnki i inne niezbędne w kuchni naczynia. Dziś kredensy wracają do łask i coraz częściej pojawiają się w ofertach sklepów meblowych. Nic dziwnego - meble te są niezwykle funkcjonalne i wprowadzają do wnętrz klimat vintage.

Jak wybrać kredens? Nasze porady

Kredens to mebel, który sprawdzi się w każdej kuchni. Jednak, aby był on funkcjonalny, musicie zastanowić się nad tym, czego od niego oczekujecie i do czego ma służyć. Podstawowym zadaniem kredensu jest przechowywanie niezbędnych w każdej kuchni akcesoriów, jednak dla wielu istotna może być także jego funkcja dekoracyjna.

Kredens zazwyczaj jest meblem dość masywnym i dużym, dlatego standardowy model najlepiej sprawdzi się w kuchni o większym metrażu. Co więcej, estetyka klasycznego kredensu zdecydowanie najbardziej pasuje do stylu prowansalskiego. Oczywiście, w sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziecie także bardziej nowoczesne modele kredensów przeznaczone do kuchni zaaranżowanej w sposób współczesny.

Wybierając kredens do kuchni trzeba przede wszystkim kierować się jego rozmiarem i estetyką – musi doskonale komponować się z kuchenną aranżację, nie przytłaczając i nie dominując tego wnętrza. Ponadto, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania kredensu i wykorzystane materiały. Najbardziej solidne są kredensy drewniane, jednak ich ceny są dosyć wysokie.

Kredensy mogą mieć różną formę i składać się z różnej ilości półek. Mogą być w całości otwarte lub posiadać zamykaną szafkę. To, na jaki rodzaj kredensu się zdecydujecie, powinno zależeć w pełni od waszych potrzeb i upodobań, jednak warto pamiętać, że im mniej mebel ten posiada otwartych półek, tym łatwiej utrzymywać w nim porządek.

Kredens w minimalistycznym wnętrzuKredens w minimalistycznym wnętrzu fot. Miloo Home

Kredens prowansalski – klasyka gatunku

Kiedy myślimy o kredensie, od razu przychodzi nam na myśl kredens w stylu prowansalski. To mebel klasyczny, biały lub bielony, czasem z elementami w kolorze naturalnego drewna i okrągłymi gałkami do szuflad i szafek. Kredens prowansalski, jak sama nazwa wskazuje, świetnie pasuje do prowansalskiego stylu aranżacji wnętrz. Co więcej, można śmiało uznać go za jeden z podstawowych elementów, bez których prowansalska kuchnia nie może się obyć.

Kredens w stylu prowansalskim dobrze wygląda także w kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym, romantycznym, dworkowym oraz retro. Może być dopasowany do całości aranżacji lub stanowić kontrastowy element, nadający wnętrzu charakteru.

Bez względu na jego formę, kredens to mebel wręcz widowiskowy, który przyciąga uwagę każdej wchodzącej do kuchni osoby. Warto więc wyeksponować na nim dekoracyjne elementy lub ozdobną, odświętną zastawę, gdyż tam nie zostanie ona niezauważona.

Kredens niski i kredens narożny: inne rodzaje kredensów

Typowy kredens kojarzy się raczej z meblem wysokim, wyposażonym w kilka półek, szuflady i zamykaną szafkę. Jednak znaleźć można także inne rodzaje kredensów, w tym kredens narożny oraz kredens niski. Oba modele są wręcz idealne do kuchni o nieco mniejszym metrażu, ponieważ dość łatwo znaleźć dla nich miejsce w pomieszczeniu.

Kredens na tarasie – dodatkowe miejsce do przechowywania

Nie każdy o tym wie, ale kredens może sprawdzić się także jako dodatkowe miejsce do przechowywania na tarasie. To rozwiązanie jest szczególnie popularne we Francji. Po co wstawiać kredens na taras? Po to, by w czasie urządzania na nim przyjęć w gronie rodziny i przyjaciół mieć zawsze pod ręką kieliszki, talerze i inne elementy zastawy. Dzięki temu gospodarze mogą być ze swoimi gośćmi przez cały czas.

Kredens na tarasie powinien jednak być dobrze zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. Najlepiej, jeśli stać będzie w miejscu zadaszonym i osłoniętym przed wiatrem.  

Szary kredens w stylu retroSzary kredens w stylu retro fot. Bonami

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.