Dobrany detal: uchwyty do szafek

Uchwyty do szafek nadają meblom określony charakter. Mogą być elementem przykuwającym uwagę lub wręcz odwrotnie, wtapiającym się w tło, prawie niedostrzegalnym. Z pewnością nie jest to detal bez znaczenia. Podpowiadamy, jakie uchwyty sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach oraz jak dobrze dopasować je do stylu wnętrza.

Jak wybierać uchwyty do szafek

Uchwyty do szafek to element, który ostatecznie określa charakter mebli. Warto dobrze przemyśleć ich wybór, gdyż to one w dużej mierze decydują o komforcie użytkowania sprzętów. Szczególnie ważny jest dobór wygodnych uchwytów do szafek w miejscach, do których sięgamy najczęściej, np. w kuchni. Warto w tym wypadku postawić na wygodę. Zwróćmy też uwagę na krój naszych mebli i zastanówmy się, jaki cel chcemy osiągnąć wybierając uchwyty do szafek. Możemy zdecydować się na elementy, które stworzą spójną całość z wyposażeniem pomieszczenia albo postawić na formy, które będą się wyróżniać, tworząc intrygującą dekorację.

Uchwyty do szafek - dopasuj je do stylu wnętrza

Nowoczesne meble będą wymagały zupełnie innych uchwytów do szafek, niż np. meble w stylu retro. Gładkie fronty minimalistycznych mebli mogą być całkowicie pozbawione dekoracji, dlatego do tego typu aranżacji często wybieramy zupełnie proste, zachowawcze uchwyty lub ich brak. Bezuchwytowe systemy otwierania bywają czasem najlepszym wyborem, który nie zakłóca nowoczesnych form. Na dużą dowolność możemy sobie pozwolić w przypadku mebli w stylu skandynawskim, szczególnie tych w białym kolorze. Pasują do nich zarówno drewniane uchwyty do szafek, jak i porcelanowe gałki lub nowoczesne, metalowe elementy. Wszystko zależy od naszej wizji  i od tego, czy postawimy na prostotę i umiar, czy też zdecydujemy się na bardziej zaskakujące propozycje. Być może przypadną nam do gustu kolorowe uchwyty do szafek lub dekoracyjne elementy w modnym odcieniu miedzi?

Uchwyty do szafek dla dziecka

Pomysłowe uchwyty do szafek dla dziecka na pewno urozmaicą wystrój pokoju. W tym wypadku znów musimy zmierzyć się z dylematem - co wybrać: uniwersalne elementy, które będą pasować do wszystkiego, czy odrobina szaleństwa. W pokoju dziecka sprawdzą się zarówno standardowe uchwyty do szafek, np. gałki, jak i różnego rodzaj wymyślne, fikuśne kształty, przypominające zwierzątka lub inne formy. Jeśli w pokoju naszego dziecka znajdują się uniwersalne, jednokolorowe meble, warto rozważyć pewne urozmaicenie. Możemy np. samodzielnie pomalować uchwyty do mebli według własnej fantazji.

Dekoracyjna gałka do mebliDekoracyjna gałka do mebli Fot. regalka.pl

Jak pomalować uchwyty do szafek

Nic nie przynosi takiej satysfakcji, jak samodzielnie przeprowadzona metamorfoza. Jeśli mamy własną wizję uchwytów do mebli, możemy urządzić w naszym domu małą pracownię i pomalować je według naszej koncepcji. Musimy najpierw dobrze dobrać farbę, która będzie odpowiednia dla materiału, z którego wykonane są nasze uchwyty do szafek - zwróćmy na to szczególną uwagę, aby nasza praca nie poszła na marne. Możemy np. wybrać farbę w sprayu, która ułatwi nam nieco zadanie. Uchwyty do mebli w kształcie gałek warto umieścić na długich wykałaczkach i wstawić do wysokiego, roboczego naczynia, np. słoika. Przestrzeń wokół zabezpieczmy folią i...do dzieła! Płaskie formy uchwytów do mebli możemy umieścić na folii i spryskać po kolei każdą ze stron.

Uchwyty do szafki na buty

Przedpokój to jedno z miejsc w naszym domu, gdzie liczy się przede wszystkim wygoda. Uchwyty do szafki na buty czy innego mebla, który znajduje się tuż przy wyjściu, muszą być bardzo praktyczne. Dobrze spiszą się w tej roli metalowe uchwyty relingowe, czyli bardzo proste i wygodne elementy, które możemy nabyć w różnych odcieniach srebra, złota, miedzi czy w klasycznej czerni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.