Meble dębowe: najpiękniejsze i najtrwalsze meble do każdego wnętrza

Meble dębowe uważane są za najbardziej trwałe i solidne. Najczęściej wybieranymi elementami wykonanymi z tego rodzaju drewna są piękne i wytrzymałe stoły do jadalni, jednak z drewna dębowego można zrobić znacznie więcej.

Eleganckie meble dębowe – jakie są ich największe zalety?

Meble dębowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonywane są z drewna dębowego. Dąb jest drzewem szlachetnym, które kojarzy się z długowiecznością i solidnością, dlatego wykorzystywany jest do tworzenia elementów wyposażenia wnętrz o najwyższej klasie. Wiele osób marzy o dębowym łóżku, stole lub dębowej szafie. Choć ceny mebli dębowych nie należą do najniższych, to są warte każdej wydanej złotówki. Meble dębowe są więc inwestycją na lata, na którą zdecydowanie warto się zdecydować. A wszystko przez ich estetykę i niezwykłe parametry.

Za największą zaletę mebli dębowych uważana jest ich wytrzymałość. Takie meble nie poddają się bowiem upływowi czasu – są wyjątkowo trwałe i odporne na obciążenia, ścieranie, zarysowania oraz inne czynniki, które mogą uszkodzić gorszej jakości przedmioty. Co więcej, pielęgnacja tego rodzaju drewna nie jest zbyt wymagająca, szczególnie wtedy, gdy zostaną fabrycznie zabezpieczone.

Kolejnym plusem mebli dębowych jest ich estetyka. Meble wykonane z drewna dębowego są uniwersalne i ponadczasowe, dlatego będą pięknie wyglądać w zasadzie w każdym wnętrzu, zarówno tym urządzonym w stylu klasycznym, jak i bardziej współczesnym. Meble dębowe wyróżniają się swoją barwą i usłojeniem, dzięki którym wnętrze zyskuje przytulny charakter.

Drewno dębowe kojarzy się z bezpieczeństwem, harmonią i spokojem, dlatego doskonale pasuje zarówno do sypialni, jak i do salonu oraz aranżacji biurowych.

Komoda i stół z drewna dębowegoKomoda i stół z drewna dębowego fot. Sfmeble

Meble dębowe do kuchni i meble dębowe do przedpokoju: jakie wybrać?

Meble dębowe, w zależności od ich rodzaju, pasują w zasadzie do każdego wnętrza. Najczęściej znaleźć można meble do salonów i jadalni (dębowe stoły, krzesła, komody i kredensy) oraz sypialni (łóżka, szafy), jednak meble z litego drewna dębowego sprawdzą się także w kuchni i przedpokoju.

Meble dębowe w przedpokoju mogą zupełnie odmienić wnętrze, nadając mu klasy i niepowtarzalnego charakteru. Duże, dębowe szafy oraz solidne komody nie tylko pomieszczą wiele niezbędnych przedmiotów, ale też zapewnią temu reprezentacyjnemu wnętrzu niezwykłą estetykę.

W kuchni mogą pojawić się takie meble dębowe, jak stół i krzesła z litego drewna dębowego. Takie elementy wyposażenia przetrwają przez długie lata, dlatego warto zdecydować się na taki wydatek. Ponadto, z drewna dębowego można wykonać niezwykle solidną zabudowę kuchenną.

Jak wybierać meble dębowe: nasze porady

Wybierając meble dębowe do swojego domu lub mieszkania, warto kierować się pewnymi kryteriami. Przede wszystkim, trzeba zastanowić się nad ich przeznaczeniem i to pod tym kątem dobierać poszczególne elementy wyposażenia. Ponadto, warto zwracać uwagę na ceny i na estetykę mebli (muszą współgrać z aranżacją wnętrza, w którym mają się znaleźć). Co jednak najważniejsze: przed zakupem mebli dębowych koniecznie należy upewnić się, czy rzeczywiście zrobione zostały z litego drewna dębowego. Na rynku znaleźć można mnóstwo mebli z materiałów świetnie imitujących drewno dębowe lub oklejone okleiną w kolorze litego dębu, dlatego łatwo można się pomylić.

Dębowe łóżko w nowoczesnej sypialniDębowe łóżko w nowoczesnej sypialni fot. Bonami

Więcej o: