Nóżki do mebli: sposób na nadanie meblom nowego charakteru

Nóżki do mebli to elementy, które nie tylko służą do podtrzymywania całych meblowych konstrukcji, ale też mogą pełnić rolę ozdoby nadającej meblowi zupełnie nowego charakteru. Nóżki do mebli występują w różnych formach i tworzone są z różnego rodzaju materiałów. Sprawdźcie, jak dobrze wybrać nóżki do mebli.

Po co są nóżki do mebli – zastosowanie nóżek meblowych

Nóżki do mebli pełnią bardzo istotną rolę. Przede wszystkim, to dzięki nim różne elementy wyposażenia wnętrz mogą stabilnie stać na podłożu i dobrze służyć domownikom. Odpowiednio wyważone i dobrze dobrane nóżki do mebli są wręcz niezbędne w przypadku wielu mebli, takich jak niektóre modele sof, foteli, a nawet szaf i komód.

Co więcej, nóżki do mebli mogą mieć także funkcję dekoracyjną. W sklepach znaleźć można wiele ciekawych propozycji tego typu elementów, które można dopasować względem dowolnego stylu aranżacji wnętrz.

Drewniane nóżki do mebliDrewniane nóżki do mebli fot. Castorama

Jak wybierać nóżki do mebli: porady

Nóżki do mebli, aby spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio dobrane względem wybranych elementów wyposażenia. W pierwszej kolejności, podczas ich wybierania, należy zwrócić szczególną uwagę na ich wysokość – nie mogą za bardzo zmieniać wysokości mebli. Z tego względu nie każdy rodzaj nóżek będzie sprawdzał się w połączeniu z każdym meblem. Poza wysokością, nóżki do mebli wybierać trzeba także ze względu na średnicę i sposób montażu (do wyboru jest wiele mniej lub bardziej skomplikowanych metod, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę).

Innym ważnym kryterium nóżek meblowych jest oczywiście ich wygląd. Powinny być dopasowane do stylu nie tylko mebli, ale i całej aranżacji wnętrza. Piękne nóżki do mebli mogą uzupełnić stylistykę pomieszczenia lub nadać jej nowego charakteru, dlatego lepiej dobrze przemyśleć ich wybór.

Nóżki do mebli: drewniane białe nóżki kontra aluminiowe nóżki do mebli

Nóżki do mebli mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne i uważane z najbardziej stylowe są jednak nóżki drewniane. Bardzo modne stały się drewniane nóżki do mebli w kolorze białym, które współgrają z wieloma meblami, w tym przede wszystkim z tymi pasującymi do wnętrz skandynawskich, rustykalnych i prowansalskich. Drewniane nóżki do mebli w minimalistycznej formie mogą także sprawdzić się w komplecie mebli nowoczesnych, idealnych do wnętrz utrzymanych właśnie w takim klimacie.

We wspomnianych wcześniej wnętrzach nowoczesnych dobrze odnajdą się również aluminiowe nóżki do mebli. Ich srebrny kolor idealnie współgra także ze stylistyką glamour, dlatego spokojnie można uznać je za wybór uniwersalny.

Kanapa na drewnianych nóżkachKanapa na drewnianych nóżkach fot. IKEA

Więcej o: