Meble tapicerowane - jak je użytkować?

Meble tapicerowane zachwycają nas niepowtarzalnym urokiem, który wynika z faktu, iż są one wykonywane ręcznie. Na ich długowieczność wpływa wiele elementów, takich jak odpowiednia konstrukcja i wypełnienie czy wybór dobrej jakości materiałów. Warto również wziąć pod uwagę porady specjalistów, którzy podpowiadają, jak utrzymać meble tapicerowane w nienagannym stanie przez wiele lat.

Meble tapicerowane - dbaj o nie od samego początku

Warto zadbać o nasze meble tapicerowane od momentu, gdy zostaną dostarczone do naszego domu, a szczególnie podczas ich rozpakowywania, któremu towarzyszą często ostre narzędzia, mające pomóc zdjąć wszelkie zabezpieczenia. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nasza wymarzona sofa tapicerowana otrzymała skazę, którą ciężko będzie usunąć. Jak radzą specjaliści Gala Collezione, w celu dobrego umiejscowienia poszczególnych mebli, najlepiej jest chwytać je od dołu za twarde elementy konstrukcyjne i przesuwa na tyle delikatnie, by nie uszkodzić podłogi. Warto też unikać złych przyzwyczajeń, takich jak ustawianie gorących naczyń z napojami czy jedzeniem na kanapie. Postarajmy się także uświadomić wszystkich domowników o tym, jakich zasad, dotyczących korzystania z mebli chcemy przestrzegać. Nie wskazane jest również zapraszanie naszych pupili na sofę tapicerowaną. Znajdźmy mu inne miejsce do zabawy i leżakowania. 

Meble tapicerowane - dobre miejsce to podstawa

Każdy mebel w naszym domu powinien mieć odpowiednie miejsce. Dzięki temu unikniemy nieprzewidzianych sytuacji i stopniowego niszczenia. Wszelkie dodatkowe elementy w bliskim otoczeniu mebli tapicerowanych narażają nasz mebel na otarcia, obicia i pęknięcia materiału. Pamiętajmy także, aby nie ustawiać naszych sof czy foteli w bliskiej odległości od kaloryfera - zachowajmy odpowiedni dystans, czyli min. 1,5 m. 

Czyszczenie mebli tapicerowanych

W porę usunięte zabrudzenia mogą nie pozostawić żadnych śladów. Warto spróbować pozbyć się rozlanego soku czy kawy natychmiast - wystarczy miękka ściereczka. Starajmy się delikatnie zdjąć zabrudzenia - bez intensywnego tarcia, które może skończyć się odbarwieniami. Starając się usunąć kurz z mebli skórzanych, możemy skorzystać ze specjalnych ściereczek lub sięgnąć po przeznaczony do tego typu mebli odkurzacz. Wystarczy, że zadbamy o to raz w tygodniu. 

Istnieje także wiele preparatów, dedykowanych meblom ze skóry naturalnej, np. Soft Clean z oferty Gala Collezione lub LV Protector, konserwujący ich powierzchnię i zapobiegający przetarciom. Możemy dobrać produkt dopasowany do rodzaju skóry -  ofercie sklepu znajdziemy szeroki wybór preparatów do różnego typu mebli. 

Urokliwe meble tapicerowane zachwycają ręcznym wykonaniemUrokliwe meble tapicerowane zachwycają ręcznym wykonaniem Fot. Gala Collezione

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.