Łazienka w stylu skandynawskim

Łazienka w stylu skandynawskim to wnętrze wypełnione bielą, szarościami i beżem. Cechuję ją połączenie wygody i funkcjonalności. Ten styl urządzania wnętrz jest idealny przy aranżowaniu zarówno małych łazienek, jak i tych dużych. Zobaczcie nasze przykłady.

Łazienka w stylu skandynawskim aranżacje

Wnętrza urządzane w stylu skandynawskim są zarazem jasne i bardzo przytulne. Sterylność białych ścian i mebli ocieplają elementy drewniane, miękkie dywaniki i kolorowe dodatki w postaci ręczników czy prostych dekoracji. Skandynawskie wnętrza powinny być przede wszystkich wygodne i funkcjonalne. Charakteryzują je proste formy, naturalne materiały oraz praktyczne rozwiązania, które ułatwiają życie użytkownikom.  Obecnie w stylu skandynawskim widoczne są dwa równoległe nurty: tradycyjny i nowoczesny. Co warto podkreślić urządzenie łazienki właśnie w tym stylu nie zrujnuje naszego budżetu.

Mieszkanie w stylu skandynawskim: jaką dobrać podłogę?

Fot. Cersanit

W łazience do której chcemy wprowadzić skandynawski nastrój nie musi królować sama biel. Absolutnie pożądanym kolorem jest również szary - we wszystkich swoich odcieniach. Wówczas będziemy mogli zmienić proporcje i wykorzystać biel jako kolor dodatków i dekoracji.

Małe łazienki - 9 zasad urządzania

Fot. Deante

Jeśli jesteśmy szczęściarzami i w naszej łazience jest okno to możemy zaszaleć z roślinnością. Kwiaty w surowych ceramicznych donicach będą prawdziwą ozdobą wnętrza. Wybierając konkretne gatunki pamiętajcie by sprawdzić ich wymagania. Nie każda roślina nadaje się do łazienki. 

Kuchnia skandynawska. 6 kuchni w stylu skandynawskim

Fot. Paradyż

Podłoga została wyłożona terakotą, która do złudzenia przypomina drewniane surowe dechy. Ściany pokryły gładkie płytki w połączeniu ze strukturalnymi, które stanowią ciekawe tło dla drewnianych mebli i blatu pod dwie umywalki. Kolorowe akcenty są w ożywczej seledynowej barwie.

fot. Ikea

W tej małej łazience wiele się dzieje. Zastosowanie białych płytek na ścianach optycznie powiększa przestrzeń. Poza bielą pojawiła się również czerń, której odcień konsekwentnie powtarza się w patchworkowej posadce i kilku innych dodatkach. Kluczowymi elementami, które sprawiają, że wnętrze jest bardzo przytulne są drewniane meble i metalowy stelaż pełen kwiatów.

Projekty łazienek w stylu skandynawskim

Jeden z naszych czytelników poprosił o projekt swojej małej łazienki. Nasza architekta Katarzyna Rydzyńska zaproponowała łazienkę w stylu skandynawskim

Proszę o pomoc w urządzeniu niewielkiej łazienki 4,3 m2, stan surowy. Ponieważ łazienka jest niewielka, chciałbym zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Wolałbym też uniknąć klasycznego rozwiązania - półokrągłej kabiny. Czy udałoby się zaaranżować prostokątną kabinę prysznicową, zbudowaną ze szklanych ścianek? Zależy mi na wydzieleniu miejsca na pralkę, wygospodarowaniu pojemnych szafek na: chemię, ręczniki, kosza na bieliznę a także miejsca na osobną szafkę, w której będzie miejsce na drobne kosmetyki. Lubię neutralne kolory , biały ,szary, brąz, prosty skandynawski styl.

projekt: RYDZYŃSKA DESIGN

Mgr inż. arch. Katarzyna Rydzyńska

W opisanej łazience można wygospodarować spory brodzik, który zajmuje tyle miejsca ile zajmowałaby wanna. Dostęp do niego został wydzielony poprzez szklane, przesuwne drzwi prysznicowe, które nie stwarzają bariery optycznej i łazienka nadal wizualnie zachowuje swoje gabaryty.

projekt: RYDZYŃSKA DESIGN

Nietypowe zamknięcie zabudowy na pralkę oraz półki miało za zadanie zmiękczenie powstałej bryły. Gdyby zostały zastosowane tradycyjne drzwiczki - powstała szafka stałaby się masywna i toporna. Sugerowana pralka ma rozmiar 45x60, niestety na większą przy takim układzie nie można sobie pozwolić. Prysznic i komfort jego użytkowania wydał nam się ważniejszy od pojemności zastosowanej pralki.

Mała łazienka w stylu skandynawskim

Sugerując się wytycznymi właściciela mieszkania styl łazienki jest minimalistyczny ale ciepły - skandynawski. Dwa rodzaje drewna to nietypowe połączenie, ale daje ciekawe efekty. Drewno bielone za umywalką i grzejnikiem (może to być gres imitujący bielone drewno) oraz prawdziwy parkiet przemysłowy na ścianach całego prysznica. Trzeba jednak pamiętać, że jedynym drewnem, które nadaje się do zastosowania pod prysznic jest teak. Reszta powierzchni to mdf lakierowany w kolorze biały mat (zabudowa wc oraz szafka podumywalkowa), a na podłodze wielkoformatowy gres również w kolorze białym. Mamy sporo miejsca na przechowywanie: szafki nad toaletą do pełnej wysokości pomieszczenia (otwierane na zasadzie push, aby nie było widać uchwytów), półki nad pralką za materiałową zasłoną, szuflada w szafce podumywalkowej. Miejscem na brudną bieliznę może być sama pralka lub pojemnik nad pralką postawiony na półce. W celu minimalizacji kosztów, zamiast przesuwnych drzwi prysznicowych, można zastosować zasłonę materiałową. Należy jednak pamiętać, że tkanina musi być wodoodporną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.