Choinka alternatywna [NASZE PROPOZYCJE]

Prezentujemy nietypowe pomysły na świąteczne drzewko, czyli choinkę w alternatywnej wersji.

Chyba nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Pięknie przystrojona jodła czy pachnący świerk jest od lat symbolem Świąt. Jak to się wszystko zaczęło?

W wielu kulturach iglaste drzewko uważane jest za symbol życia, odradzania się i płodności. Drzewkiem bożonarodzeniowym stało się w XVI wieku. Tradycja ta zrodziła się w Alzacji. Zwolennikiem ozdabiania pachnących drzewek jabłkami (nawiązującymi do rajskiego drzewa) był Marcin Luter - gorący orędownik spędzania Świąt w domowym zaciszu. Choinki szybko zyskały popularność w protestanckich Niemczech. W XIX wieku zwyczaj ten przyjął się w Anglii i we Francji, a już wkrótce choinki zaczęli ubierać mieszkańcy Europy Południowej.

Do Polski zwyczaj ubierania choinki trafił na przełomie XVIII i XIX wieku dzięki niemieckim protestantom. Początkowo przystrojone drzewka można było spotkać jedynie w miastach. Zwyczaj ten przeniósł się jednak na wieś, wypierając wiele rdzennych polskich tradycji, np. wieszanie na stołem podłaźniczki (gałąź sosny, czubek jodły lub świerku).

Święta za pasem, więc już niedługo niemal w każdym polskim domu pojawi się choinka. Przygotowaliśmy kilkanaście propozycji dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą mieć prawdziwego drzewka! Symboliczne drzewko z drewna, metalu, namalowane na ścianie czy wycięte z tkaniny może być świetną ozdobą domu!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.