Choinka alternatywna [NASZE PROPOZYCJE]
Chyba nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Pięknie przystrojona jodła czy pachnący świerk jest od lat symbolem Świąt. Jak to się wszystko zaczęło?
W wielu kulturach iglaste drzewko uważane jest za symbol życia, odradzania się i płodności. Drzewkiem bożonarodzeniowym stało się w XVI wieku. Tradycja ta zrodziła się w Alzacji. Zwolennikiem ozdabiania pachnących drzewek jabłkami (nawiązującymi do rajskiego drzewa) był Marcin Luter - gorący orędownik spędzania Świąt w domowym zaciszu. Choinki szybko zyskały popularność w protestanckich Niemczech. W XIX wieku zwyczaj ten przyjął się w Anglii i we Francji, a już wkrótce choinki zaczęli ubierać mieszkańcy Europy Południowej.
Do Polski zwyczaj ubierania choinki trafił na przełomie XVIII i XIX wieku dzięki niemieckim protestantom. Początkowo przystrojone drzewka można było spotkać jedynie w miastach. Zwyczaj ten przeniósł się jednak na wieś, wypierając wiele rdzennych polskich tradycji, np. wieszanie na stołem podłaźniczki (gałąź sosny, czubek jodły lub świerku).
Święta za pasem, więc już niedługo niemal w każdym polskim domu pojawi się choinka. Przygotowaliśmy kilkanaście propozycji dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą mieć prawdziwego drzewka! Symboliczne drzewko z drewna, metalu, namalowane na ścianie czy wycięte z tkaniny może być świetną ozdobą domu!
-
Nowoczesna kuchnia z salonem - jak dobrać designerskie akcesoria do obu wnętrz?
-
Baterie umywalkowe - jak je właściwie dobrać?
-
Grill gazowy - z tym sprzętem można grillować przez cały rok. Jakie ma zalety?
-
Masz problem z sortowaniem odpadów? Ten produkt sprawi, że zniknie na zawsze
-
Butelki i kubki termiczne - idealni towarzysze podróży
- Podstawowe zasady ergonomii w łazience. Warto je znać
- Jak oświetlić swoją łazienkę? Podpowiadamy triki, prezentujemy lampy z przeceny
- Z tą lampą każda impreza na świeżym powietrzu się uda. Jak pozbyć się komarów?
- Ten materac sprawi, że wyśpisz się jak nigdy
- "Odkryciem malarstwa współczesnego jest wolność". O unikatach powojennych mistrzów