Warszawskie rowery atomowe

Instalacja grupy Centrala w hołdzie noblistce

Chociaż rowery atomowe stały w Warszawie już od jakiegoś czasu, ciągle budziły zdumienie. Mało kto wiedział czym są, kto i dlaczego je stworzył oraz z jakiego powodu znalazły się akurat w tym miejscu.

Instalację stworzyła grupa projektowa Centrala , realizująca projekty architektoniczne i urbanistyczne ale także artystyczne . Rowery atomowe były elementem warszawskiej ścieżki "Śladami Marii Skłodowskiej Curie", otwartej z okazji roku noblistki.

Noblistka była zapaloną cyklistką. Razem z mężem - Piotrem Curie, podczas podróży poślubnej przemierzyła na rowerze Francję.

Rowery atomowe stanęły pod koniec października przy Ogrodzie Saskim, na skrzyżowaniu ulicy Królewskiej i Marszałkowskiej - dokładnie w miejscu w którym stała szkoła do której chodziła Maria Skłodowska Curie.

Trzeba przyznać - rowery w dzień nie robiły wrażenia. Dopiero nocą instalacja grupy Centrala nabierała blasku.

Oprócz wyraźnego nawiązania do pasji noblistki, koła roweru to  ruchome modele polonu i radu! Wsiadając na rower i poruszając pedałami można było wprawić koło w ruch i zobaczyć symulacje ruchów elektronów.

Niestety od wczoraj Rowery Atomowe nie cieszą już oczu Warszawiaków. Tym, którzy nie zdążyli zobaczyć instalacji pozostaje tylko oglądanie zdjęć...

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.