Nie taki dentysta straszny...

Dobrze zaprojektowany przez architekta gabinet, może przełamać nasz strach przed dentystą albo sprawić, że wizyta będzie znacznie przyjemniejsza.

Sterylna, nudna biel, kilka foteli, urządzenia i... gabinet stomatologiczny gotowy. Tak było jeszcze kilka lat temu. Dziś nad jego ostatecznym kształtem pracują architekci, plastycy, artyści, designerzy a nawet floryści. Wszystko po to, aby zamienić nielubiane wnętrza gabinetów stomatologicznych w miejsca przyjazne i nie budzące lęku. Jest nad czym pracować. Ponad 43% Polaków panicznie boi się wizyt u dentysty!

Co najbardziej przeraża pacjentów? Charakterystyczny zapach i dźwięki wierteł, które słyszą nawet w poczekalni. Współcześni projektanci, za pomocą wielu narzędzi są w stanie wyeliminować nawet i takie niedogodności. W gabinetach coraz częściej można zobaczyć meble Phlilippe'a Starcka i współczesną sztukę. Pomieszczenia zaprojektowane przez młodych i zdolnych architektów stają się spójne i ładne.

Jedna z firm stomatologicznych, wspólnie z magazynem Dobre Wnętrze postanowiła co roku wyróżniać 12 klinik i gabinetów, które swoją architekturą łamią stereotypowy wizerunek dentysty. Co roku też, do jednego z tych miejsc trafia statuetka "TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne". W zeszłym roku nagrodę zdobyła wrocławska klinika UNIDENT UNION Dental Spa. Zdaniem jej właścicielki, dr. Iwony Gnach-Olejniczak, to właśnie design i architektura są w stanie rozwiązać bardzo poważny problem, jakim jest dentofobia Polaków.

Główną ideą konkursu jest pokazanie zmian, jakie zaszły w stomatologii w ciągu ostatnich lat, przede wszystkim zmian wizerunkowych. Dziś gabinety w Polsce coraz częściej wzorują się na tym, co można spotkać w Mediolanie, Nowym Jorku czy Londynie.  Kliniki powstają w loftach, zatrudniają pracownie architektoniczne, dbają o pięknie zaaranżowaną przestrzeń. Wszystko po to, aby walczyć ze stereotypami.

Do tegorocznej nagrody "TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne" nominowano: SE+Studio Stomatologii Estetycznej w Krakowie, Impladent w Gdańsku, Kodent w Głogowie, Sopocka Klinika Stomatologiczna Den Arte w Sopocie, Implant Medical w Gnieźnie, MEDIDENS w Częstochowie, Nova Dentis w Warszawie, Panaceum w Opolu, ENEL-MED w Warszawie, Neodentica w Gdańsku, Dentim clinic w Katowiach oraz ABC Dentysta Dental City w Bielsku-Białej.

Zwycięzce plebiscytu poznamy 23 czerwca, podczas gali zorganizowanej w Warszawie.

Więcej o: