Drewniany rower Thonet

Doskonały mariaż tradycyjnej techniki z nowoczesnym wzornictwem.

Co ma wspólnego krzesło z rowerem? Okazuje się, że wiele. Kształt krzeseł oraz technika ich wykonania może np. zainspirować projektantów. Tak stało się w przypadku "Thonet Bike".

Firma Thonet zaproponowała Andy'emu Martinowi zaprojektowanie roweru nawiązującego do słynnych krzeseł projektu Michaela Thoneta. Tak powstał wyjątkowy, elegancki jednoślad. Jego rama wykonana została z giętego drewna bukowego.  Technika ta polega na gięciu drewna, zmiękczonego przez gorącą parę. Otrzymuje się dzięki temu materiał podatny na kształtowanie i jednocześnie bardzo wytrzymały. Ergonomiczny kształt kół gwarantować ma doskonałą przyczepność. Obręcze i reszta elementów roweru wykonane są z włókna węglowego. "Thonet Bike" nie posiada hamulców.

Historia firmy Thonet zaczęła się od niemieckiego stolarza Michaela Thoneta. W latach 30 XIX.wieku zaczął on tworzyć meble z giętego drewna. Prawdziwe uznanie zyskał po przeprowadzce do Wiednia. Jego krzesła prezentowane były na Wielkiej Światowej Wystawie w Londynie i Paryżu. Zdobyły tam kolejno brązowy i srebrny medal. Wygięte krzesła Thoneta zaczęły pojawiać się w wielu europejskich lokalach. Krzesło nr. 4, którego oparcie zrobione zostało z jednego kawałka wygiętego drewna, stało się sztandarowym meblem wiedeńskich kawiarenek.

Z kolei krzesło nr. 14 (najbardziej znane i rozpowszechnione) zrobione z giętego, bukowego drewna i rattanowej plecionki, nazwane zostało "krzesłem wszystkich krzeseł". Do dziś wyprodukowano 50 milionów sztuk tego modelu!

Czy "Thonet Bike" trafi na rynek?  Zobaczymy! Na razie projekt budzi zachwyt na całym świecie!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.