Kolekcja Circus projektu Marka Mielnickiego

Porcelana inspirowana cyrkową areną - klaunami, kuglarzami i tancerkami.

Zanim opowiemy o kolekcji która nas (i nie tylko nas!) zachwyciła, zaczniemy od firmy która ją produkuje.

Fabryka Porcelany Krzysztof powstała w1831 roku w Wałbrzychu. Pod koniec XIX wieku wyroby sygnowane "Krister Porcelain Manufaktur lub KPM" stały się niezwykle popularne w całej Europie. Zdobywały wiele nagród, w tym prestiżową nagrodę na targach przemysłowych w Paryżu w 1867 roku. Wielki kryzys w latach 20. odbił się także na fabryce porcelany. Od 1921, przez blisko 25 lat, Fabryka Porcelany Krister była częścią grupy Rosenthal.  Po wojnie fabryka znów stała się polskim przedsiębiorstwem. Upaństwowiona fabryka porcelany nazywała się wówczas "Państwową Fabryką Porcelany Krzysztof". W latach 90. znów trafiła w prywatne ręce. Po latach zapomnienia fabryka porcelany z Wałbrzycha powraca w imponującym stylu. Dzięki współpracy z polskimi artystami, na porcelanowych filiżankach, czajniczkach i talerzykach pojawiają się prawdziwe cuda. Najnowszą kolekcję "Circus" zaprojektował Marek Mielnicki.

Kolekcja inspirowana jest cyrkiem, który powoli odchodzi dziś w zapomnienie. Co kojarzy się dziś z kolorową epoką cyrku? Chociażby akrobaci, magicy, klauni, treserzy, tancerki i kuglarze. Marek Mielnicki spróbował uchwycić i zatrzymać niezwykłą atmosferę cyrkowej areny na porcelanie - szlachetnym, kruchym i delikatnym materiale.

porcelana-kristof.pl/ fot. Jacek Kołodziejski

Kolekcja Circus jest elegancka i zabawna jednocześnie. Niebieskie motywy malowane na białym tle, uzupełnione zostały ręcznie złoconymi detalami. Zachwycają wzory przedstawiające cyrkowych artystów. Co jest najciekawsze w porcelanie projektu Marka Mielnickiego? Mistrzowskie połączenie klasycznych form z nowoczesną grafiką!

Nowa kolekcja została stworzona z myślą o podwieczorkach. Znajdziemy w niej płytki i głęboki talerzyk, filiżankę do kawy i herbaty, imbryk, cukiernicę i dzbanuszek na mleko. Wszystkie przedmioty są ręcznie malowane. Dodatkowo wykańczane są złotem, więc nie nadają się do mycia w zmywarkach.

porcelana-kristof.pl/ fot. Jacek Kołodziejski

Cyrkowa porcelana wyróżniona została w konkursie "Must Have" na Łódź Design Festival 2012. Kilka dni temu miała miejsce premiera krótkiego filmu o kolekcji Marka Mielnickiego. Zrealizowany został przez Natalię Jakubowską i Łukasza Gronowskiego. Duet odpowiadał za scenariusz, reżyserię i montaż. Film przywoływać ma cudowny świat cyrku, znany nam z dzieciństwa. Zobaczcie!

Circus Collection by Marek Mielnicki - Kristoff Porcelain from Kristoff Porcelain on Vimeo .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.