Dom sterowany iPhonem

Poznańska firma ma na to pomysł!

Wracasz zmęczony z pracy. Marzysz tylko o przekroczeniu progu domu. Kilka ruchów palcem po wyświetlaczu telefonu i... dom przygotowuje się na twój powrót. Zapalają się światła, podnoszą się antywłamaniowe rolety, otwiera się brama do garażu, czajnik gotuje wodę na herbatę, a z głośników zaczyna płynąć twoja ulubiona muzyka... Utopia? Scena z amerykańskiego filmu o życiu milionerów? Otóż nie.

Systemy inteligentnych domu to żadna nowość. Zarezerwowane były jednak wyłącznie dla najbogatszych. Dodatkowo zamontowanie kilometrów kabli pod ścianami wymaga naprawdę dużego remontu. Alternatywą może być system bezprzewodowy.

System inteligentnego domu Fibaro to idea poznańskiej firmy Fibaro Group. Jego olbrzymią zaletą jest naprawdę przystępna cena i brak ingerencji w strukturę domu. Jak to działa? Kupujemy moduły sterujące, działające w oparciu o technologię Z-Wave. Umieszczamy moduły w już istniejących kontaktach czy przełącznikach i konfigurujemy połączenie z centralką Home Center 2.  Po instalacji systemu wystarczy pobrać na telefon, smartfon czy komputer specjalną aplikację. Chcemy sterować światłem? Kupujemy moduł i umieszczamy go w puszce przełącznika. System Fibaro pozwala na zamontowanie tych udogodnień, na które mamy fundusze i są nam w danej chwili najbardziej potrzebne.

mat. prasowe

System Fibaro automatycznie uruchamia niektóre działania. Czujniki oraz GPS zbierają informacje, dzięki którym możemy... sporo zaoszczędzić. Gdy pada deszcz termin podlewania trawnika zostaje przesunięty. Gdy nikogo nie ma w domu, inteligentny system wyłączy zasilanie niepotrzebnych urządzeń i dodatkowo zmniejszy ogrzewanie. Bardzo ciekawą funkcją jest ustawianie scen. Lubisz oglądać wieczorami filmy, leżąc na kanapie w salonie? Wystarczy ustawić scenę "kino" czyli np. podnoszenie temperatury, przyciemnianie światła i zasuwanie rolet.

Sterowanie domem za pomocą telefonu, może być niezwykle przydatne na wakacjach. Będąc na drugim końcu świata możemy symulować naszą obecność w domu np. poprzez zapalanie świateł czy podnoszenie i opuszczanie rolet.

mat. prasowe

Ogromnym plusem polskiego systemu jest jego mobilność. System Fibaro można z powodzeniem zainstalować w wynajmowanym mieszkaniu. Przy wyprowadzce wystarczy tylko wykręcić moduły, zabrać centralę i zamontować wszystko znów, tym razem w nowym mieszkaniu. Chcesz aby zapalała się lampa stojąca w drugim końcu pokoju? Wystarczy włożyć moduł do innego kontaktu.

Prawda, że proste?

Więcej o:
Copyright © Agora SA