Święta w PRL-u. Wspominamy!

Przedszkolny Mikołaj w ciemnych okularach, choinkowy pajacyk z rączkami z drutu... Pamiętacie jak obchodziliśmy święta w czasach PRL?

Na święta się czekało. Kiedy w sklepach pojawiały się dekoracje świąteczne, tłumnie ruszaliśmy po zakupy. Oblężone były wszystkie stoika - dla panów kupowano najczęściej krawaty i skarpetki, dla pań pachnące wody '"Pani Walewska" lub "Być może". Zamożniejsi kupowali za bony towarowe perfumy "Masumi". Dzieciom Mikołaj przynosił lalki, misie, samochodziki, gry planszowe i klocki. Powodzeniem cieszyły się książki. Starszym ofiarowywano ciepłe kapcie.

Nieodłącznym znakiem zbliżających się świąt były zające wiszące za oknami (mięso musiało skruszeń). Gdy w telewizji podano, że do portu w Gdyni przypłynął statek z cytrusami, na drugi dzień w sklepach ustawiały się kolejki po pomarańcze i mandarynki. Karpie okupowały nasze wanny na długo przed Wigilią. Zakupy spożywcze robiło się często w tzw. handlową niedzielę, czyli w ostatnią niedzielę przed świętami. Choinki ubieraliśmy rano 24 grudnia. Drzewka były żywe i dorodne, a zdobiły je dekoracje wykonane przez dzieci.

fot. nac.gov.pl

W zakładach pracy na święta szykowano paczki dla pracowników. Czasami była to kawa, herbata, coś słodkiego, a czasami bon do sklepu. Odbiór prezentu trzeba było oczywiście pokwitować. W Wigilię pracowaliśmy nieco krócej.

W styczniu dla dzieci pracowników urządzano spotkania z Mikołajem. Najpierw była zabawa, a potem na salę wkraczał pan z brodą i prosił dzieci do siebie. Każdy musiał coś zaśpiewać albo powiedzieć wierszyk. W zamian dostawał paczkę, najczęściej ze słodyczami.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.