Kawalerka w dobrym stylu

Ciasna, zaniedbana kawalerka zyskała przestrzeń i nową jakość.

Warszawskie osiedle Za Żelazną Bramą to zespół modernistycznych budynków mieszkalnych, który powstał w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. W miejscu dawnego małego getta wybudowano dziewiętnaście 15-piętrowych bloków, mogących pomieścić ok. 25 000 mieszkańców. Głównie w małych mieszkaniach z ciemnymi kuchniami...

Dziś pokazujemy jak jedno z takich mieszkań zostało przearanżowane przez Zupart Studio.

26 metrów kwadratowych to niewiele, zwłaszcza jeśli ma pomieścić 2 pokoje, kuchnię i łazienkę. A taki był właśnie układ tego malutkiego mieszkania.

Po pierwsze trzeba było otworzyć przestrzeń.  Z trzech pomieszczeń stworzono jedno, na wpółotwarte, zawierające salon, sypialnię i dobrze wyposażony aneks kuchenny. To w sam raz, dla młodej pary lubiącej gotować. Jednak zanim mieszkanie zyskało obecny wygląd, trzeba było się uporać z wieloma niespodziankami budownictwa socjalistycznego.

fot. zupart.com

Wszystkie ściany były krzywe dlatego bardzo dużo pracy pochłonęło kładzenie tynków. Kuchnia, łazienka, przedpokój i pokój miały różny poziom podłogi, trzeba więc było ją skuć i zrobić wylewkę do poziomu pokoju, bo tam została oryginalna klepka. Na dodatek budynek ma 6 wind, ale żadna nie jest towarowa, wiec z większymi elementami (blaty, drzwi szafy) trzeba było wchodzić po schodach na 12 piętro.

Mimo, że budownictwo lat 60. i 70. pozostawia wiele do życzenia, Zupart Studio postanowiło zachować kilka elementów nawiązujących do epoki z której pochodzi blok, m.in. starą drewnianą podłogę oraz wyszlifowane oryginalne parapety z lastryko.

Dzięki temu mieszkanie ma swój unikalny charakter i styl.

Zobacz wideo

ZDJĘCIA >>

Kawalerka 26 m2, Warszawa, Osiedle Za Żelazną Bramą

Projekt i realizacja: ZUPART STUDIO

Mirosław Stachurko

Łukasz Stachurko

Michał Sadomski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.