Architektura w skali mikro

Architecture of Fashion (AOF) - to nowa marka duetu śląskich architektów: Roksany Przepiórkowskiej i  Beaty Kosok.  To  niezwykła fuzja  architektury,  mody i designu. W niekonwencjonalny sposób stara się przenieść formę i  funkcję architektury do sfery mody.

Chce dać jej nowe miejsce w kolorowym świecie biżuterii. Z wymiaru makro przechodzi do formy mikro. Jest ozdobą naszej szyi, nadgarstka czy palca. Przyjmuje postaci naszyjników, kolczyków, broszek i wisiorków.

Postindustrialny krajobraz Śląska to temat głównej cz ęści pierwszej kolekcji, bardzo bliski autorkom pochodzącym z tego regionu. Tam mieszkają i projektują. Jak twierdzą - to region pełen inspirujących form, budowli i postaci. Budynki starych kopalni, zakładów przemysłowych i spichlerzy są rewitalizowane i wykorzystywane w nowy sposób. Tak też rzecz się ma z projektowaną biżuterią, w której zostało zastosowane szkło akrylowe i stal chirurgiczna - materiały rzadko używane dla potrzeb mody. Priorytetem jest tworzenie produktu wysokiej jakości, ale o nietypowej formie. Biżuteria jest przyjazna dla środowiska - można ją przetworzyć. Kolekcja dzieli się na trzy części:

Pierwsza inspirowana śląską architekturą modernistyczną, obiektami rewitalizacyjnymi oraz najnowszymi realizacjami.  Druga  - transformacja form krzeseł z lat 60 - tych oraz "króli polskich szos" takich jak nieśmiertelny "Maluch" lub Polonez. Trzecia składa się z form geometrycznych, fraktali i ich interpretacji.

Projektantki:

ROKSANA PRZEPIÓRKOWSKA - absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach (2005-2010). Prowadzi firmę 01Architekci. Poza architekturą, projektuje biżuterię, przedmioty użytkowe oraz grafiki. Uczestniczka wielu konkursów architektonicznych i modowych, w wolnym czasie biega i słucha Jessie Ware. Interesuje się polskim wzornictwem i meblarstwem  lat 60 - tych.

Zobacz wideo relację z projektu "Zapanuj nad swoją garderobą" , w której udział wzięła Roksana.

BEATA KOSOK - absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach  (2002-2008). Pracuje jako architekt, w wolnych chwilach projektuje biżuterię oraz formy użytkowe. Uwielbia podróżować. Po godzinach słucha Georga  Michaela i próbuje odtworzyć smaki potraw przywiezionych z podróży.

***

Żyjemy tu i utożsamiamy się z tym miejscem, dlatego naszą biżuterią w nietypowy, śmieszny, prosty i elegancki sposób przedstawiamy co nas inspiruje, co nam się podoba. Biżuteria przedstawiająca budynki czy też klasyki polskiego designu to tylko jedna z inspiracji w tworzeniu naszych wyrobów.

Fanpage Architecture of fashion >>

Zapraszamy fanpage 01Architekci >>

Oficjalny serwis 01Architekci >>

Więcej o: