Ale lokale 2013 - Stacja Mercedes w Warszawie

Stacja Powiśle pod gwiazdą Mercedesa.

Kilka dni temu na warszawskim Powiślu otwarto nowy lokal kulturalny. Stacja Powiśle to centrum kultury i sztuki, któremu patronuje marka Mercedes. W zaprojektowanym przez pracownię WWAA pawilonie można napić się kawy, posłuchać muzyki, odpocząć od zgiełku miasta czy uczestniczyć w kreatywnych spotkaniach i warsztatach.  Stacja zakończy swoją działalność w połowie października.

Stacja Mercedes to pilotażowy projekt Mercedes-Benz Polska. Łączna powierzchnia pawilonu wraz z tarasem wynosi ponad 360 m2. Koncepcja pawilonu nawiązuje do garaży, które jeszcze do niedawna stały w tym miejscu na Powiślu. Składa się ona z 6 modułów garażowych: moduł rowerowy, moduł dla dzieci, moduł kawiarniany, showroom, moduł warsztatowy i zaplecze. Poszczególnym strefom pawilonu zostały przypisane funkcje miejskie pozwalające na harmonijne wpisanie go w tkankę urbanistyczną i społeczno-kulturalną Powiśla. We wschodniej części Stacji zaaranżowana została strefa sportów miejskich, w której użytkownicy uzyskają informacje dotyczące miejskich aktywności oraz skorzystają z usług warsztatu rowerowego.

fot. Paula Urbanek

Kolejny moduł to strefa odpoczynku i relaksu, w której można poczytać prasę i książki, wypić kawę, a także skorzystać z bezpłatnej sieci bezprzewodowej. Kolejny moduł to przestrzeń ekspozycyjna dla Mercedesa. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się też otwarta galeria, miejsce prezentacji sztuki i kultury najnowszej, gdzie przez cały czas obecności pawilonu prezentowana będzie twórczość młodych, oryginalnych artystów i designerów. Przestrzeń ta będzie również służyła jako miejsce spotkań, dyskusji, prezentacji książek oraz wykładów dotyczących szeroko rozumianej kultury najnowszej.

Projekt Stacji opracowała młoda, renomowana pracownia architektoniczna WWAA, czyli Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa wraz z zespołem. Najbardziej znaczące osiągnięcia pracowni to realizacja projektu Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju oraz pierwsze miejsce w konkursie na Służewiecki Dom Kultury w Warszawie. Stacja Powiśle to kolejny zachwycający projekt pracowni. Wykonawcą lokalu jest firma DOMY i DOMKI, która spopularyzowała w Polsce technologię lekkiego szkieletu drewnianego. Stacja przypomina swoją formą garaże, które jeszcze do niedawna stały w tym miejscu. Ważną funkcją projektu jest zwrócenie uwagi na tymczasowe obiekty architektury, które znikają gdy znika potrzeb ich funkcjonowania. Stacja ma więc za zadanie wejść w tkankę miejską, zachowując się odpowiedzialnie i nie obciążając długoterminowymi konsekwencjami otoczenia i środowiska. Sama budowa, jako proces, zużyła minimum energii (nie korzystała z przyłącza prądu ani wody) i praktycznie nie wygenerowała odpadów. Podobnie będzie z demontażem Stacji w połowie października.

Całotygodniowy program rozrywkowy Stacji można śledzić na profilu miejsca na facebooku. Dla miłośników designu najciekawszym dniem w Stacji będą niedziele, kiedy odbywają się warsztaty i dyskusje o najnowszych trendach i historii wzornictwa.

Stacja Mercedes

Al. 3 Maja i ul. Kruczkowskiego Warszawa

Pozostałe nominacje zobaczycie tu

Więcej o: