Startuje Łódź Design Festival 2013

Co w tym roku zobaczymy w Łodzi?

Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi: It's all about humanity . Program Łódź Design Festival 2013 został podzielony na 3 bloki tematyczne: SPOŻYWANIE, ZAMIESZKIWANIE oraz EMPATIA.

SPOŻYWANIE

Spożywanie pokarmu od początku cywilizacji stanowiło centralną część naszej codzienności. O jego formie najczęściej decydują za nas inni. Dlaczego wykształceni projektanci nie odgrywają w tym procesie żadnej roli? Czy nie powinno być wprost przeciwnie? Działania zawarte w programie pokażą, że jedzenie może być traktowane jako produkt, który należy zaprojektować, aby nadawał się do spożycia, ale też by był ergonomiczny czy funkcjonalny. Food design, bawiąc się tradycyjnymi recepturami i lokalnymi smakami, przeciwstawia się uświęconej roli jedzenia jako potężnego nośnika historii i tożsamości kulturowej. W wystawie Food | Design | Humanity kuratorzy Sonja Stummerer i Martin Hablesreiter (duet Honey&Bunny) umieszczą na trzech długich stołach jadalne obiekty, zaaranżowane smakowicie i z poczuciem humoru w taki sposób, aby idea ich projektu była równie prosta do odczytania jak ich znaczenie i funkcja praktyczna.

Blok składa się z następujących części:

- wystawy: Food I Design I Humanity (Program Główny), Art Food (Open Programme), Wokół Stołu (Open Programme), The Wishing Table (Wystawa Towarzysząca), Hungry Planet (Wystawa Towarzysząca) - oprowadzanie kuratorskie: Sonja Stummerer i Martin Hablesreiter

- konferencja Food | Design | Humanity

- warsztaty prowadzone przez Grzegorza Łapanowskiego, Annę Maksymowicz, Agatę Bielską oraz warsztat dla dzieci Klapsa | Regaty na liściach sałaty - czyli bento z Klapsą (Edukreacja)

- spotkania autorskie: premiera światowa książki Honey&Bunny: Eat Design

fot. Koeb Loeckinger

ZAMIESZKIWANIE

Zamieszkiwanie, czyli rozważania o tym w jaki sposób organizowana jest przestrzeń mieszkalna i kto o tym decyduje. ZA-MIESZKANIE. Miasto-ogrodów, miasto-ogrodzeń to wystawa przygotowana przez Instytut Architektury. Projekt poświęcony jest zmianom, jakie zaszły we współczesnej architekturze mieszkalnej (a także urbanistyce i planistyce), ich związkom z tożsamością mieszkańców i postępującymi zmianami w przestrzeni miasta oraz tworzącym się stopniowo rozwarstwieniem społecznym.

Blok składa się z następujących części:

- wystawy: ZA-MIESZKANIE. Miasto-ogrodów, miasto-ogrodzeń (Program Główny), prezentacja Polskich Red Dotów (Open Programme) oraz przygotowana przez Bęc Zmianę (Wystawa Towarzysząca)

- oprowadzanie kuratorskie: Instytut Architektury

fot. Jaroslaw Matla

EMPATIA

Empatia to jedna z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać projektant o głęboko humanistycznym podejściu do swojej pracy. Wsłuchując się w potrzeby ludzi, z którymi i dla których pracuje tworzy produkty, w naturalny sposób rozwiązujące prawdzie problemy - nawet te nieuświadomione. W efekcie powstają projekty, które istotnie podnoszą jakość życia. Na wystawie DEEP NEED | empatia i projektowanie kuratorki Agnieszka Szóstek i Magda Kochanowska pokażą obiekty i kompletne schematy procesów, które doprowadziły do ich powstania, będące kluczem do zrozumienia sposobu powstawania rozwiązań zorientowanych na użytkownika (User Centered Design).

Blok składa się z następujących części:

- wystawy: DEEP NEED I empatia i projektowanie (Program Główny), Operacja Książ (Open Programme), Drzewo (Open Programme), Współczesne improwizacje (Open Programme), Handle with care (Wystawa Towarzysząca), wystawa Davida Carsona (Wystawa Towarzysząca),

- warsztaty: Ambient Reminder Bowl (SEEDS), Play Fit ,

- Service Jam

- spotkania autorskie/oprowadzanie kuratorskie: Jurgen Bay, David Carson, Magda Kochanowska i Agnieszka Szóstek

fot. mat. prasowe

PONADTO W RAMACH ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL:

- Edukreacja: bawialnia, warsztaty (np. Archidzieciaki: Pneumatyczne miasto , SE-MA-FOR: W małym domku Misia ), oprowadzanie dzieci po wystawach, kalendarz)

- wystawa must have

- finał połączony z wystawą konkursu make me!

- Remade Market

- Strefa Projektanta

- po raz pierwszy konferencja BiznesUp!

- Czytelnia

- Paradyżowa Kraina

- warsztaty, np.  Fajne Chłopaki będą uczyć jak wykonać własny notes, Krosno przyjedzie z przenośną hutą szkła

- Strefa Miasto - czyli ponad 30 Wystaw Towarzyszących (np. Nenukko) i kilkanaście Wydarzeń Towarzyszących takich jak np. Noc Otwartych Pracowni w Off Piotrkowska i Wi-Ma, Pecha Kucha, spotkania w Muzeum Sztuki

Łódź Design Festival 2013 trwa od 17.10 do 27.10. Centrum festiwalowe znajduje się w budynku dawnej tkalni fabryki włókienniczej Naum Eitingon i Ska przy ul. Targowej 35 w Łodzi.

Więcej informacji znajdziecie na lodzdesign.com

Więcej o: