Polski projekt: pojazdy z PRL-u

Maluch, Junak, Nyska, Syrenka, Osa, Warszawa czy Fiat 125, wszystkie one były kiedyś obiektem marzeń milionów Polaków. Choć się nie były doskonałe, psuły się i brakowało części, to do tej pory budzą wielki sentyment. Auta PRL-u inspirują projektantów i artystów, którzy przywracają pojazdom drugie życie.

Domino Na Kołach to najnowszy projekt od pracowni Smaga Projektanci. Ta znana na całym świecie gra logiczna stała się pretekstem, do opowiedzenia historii kilku projektów, tworzących kanon polskiej motoryzacji i wzornictwa. Projektowane przez utalentowanych twórców wizjonerów, produkowane w Polsce, były symbolami czasów, w których powstały. Mimo nieprzychylnych warunków gospodarczych i politycznych motocykl Junak, samochód Żuk, czy skuter Osa stały się dziś szanowanym klasykami wartymi poznania i zapamiętania.

Poduszki, podkładki pod napoje i naklejki a na nich wszystkich stare auta, tak do polskiej historii motoryzacji powraca grupa Twórczywo. Jest kolorowo i sentymentalnie, a zarazem przytulnie i praktycznie.

fot. Twórczywo>

Polonez, Syrenka, Warszawa i Polski Fiat zdobią okrągłe kolorowe magnesy z kolekcji Old Polish Car pracowni Prima Sort.

Dziewczyny z Wars&Sawa Design, wykorzystując własne zdjęcia z dzieciństwa, stworzyły cykl pocztówek Memories of PRL. Mimo, że same wtedy nie dosięgały nawet do kierownicy kultowych aut, teraz przypominają o ich wyjątkowości.

Gadżety z pojazdami z PRL-u zdecydowanie podbijają serca dawnych właścicieli. To przecież w nich kwitły pierwsze miłości, rodziły się przyjaźnie i niezapomniane przygody. Jednak, jak udowadniają projektanci, historia tych aut to doskonały pretekst dla najmłodszych do nauki o tej szarej epoce i polskim wzornictwie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.