Wielkanoc: drewniane pisanki

Pierwsze pisanki zdobiono roztopionym woskiem, a brunatnoczerwoną barwę nadawano, mocząc je w łupinach z cebuli lub ochrze. Dziś stanowią one nie tylko sposób na podtrzymywanie tradycji. Są także doskonałym sposobem na wyrażenie siebie.

Warto poświęcić chwilę, by do wielkanocnego koszyczka włożyć niepowtarzalne, wykonane przez nas pisanki. Prostą i oryginalną metodą zdobienia pozostaje decoupage.

Do stworzenia pisanek będą potrzebne: jaja z jasnego drewna, serwetki do decoupage'u z wybranymi przez nas motywami, akrylowe emalie w wybranych kolorach, klej do decoupage'u, miękki pędzel lub niewielka gąbeczka, lakier do drewna.

Na początek pomaluj jajka akrylową emalią. Najlepiej zrobić to, delikatnie uderzając zanurzoną w farbie gąbką o drewnianą powierzchnię, a następnie odczekać aż farba wyschnie. W tym czasie starannie wytnij z serwetek wzór, który chcesz umieścić na jajku. Serwetki są zazwyczaj wielowarstwowe - do naklejania wykorzystujemy tylko część z nadrukiem. Kiedy jajko wyschnie, pomaluj je klejem i przyklej na nie motywy z serwetek. Całość raz jeszcze przeciągnij klejem, a kiedy jajko wyschnie, pokryj je lakierem. Dla lepszego efektu nałóż kilka warstw lakieru, czekając, aż poszczególne warstwy wyschną.

Do malowania możemy użyć np. trwałej, akrylowej farby, np. Bondex Acrylic Enamel, która nie łuszczy się i nie pęka. A dzięki wysokiej sile krycia zapewnia doskonały efekt już po nałożeniu pierwszej warstwy. Szybko schnie i nie kapie, ułatwiając tym samym pracę. Przy lakierowaniu najlepiej sprawdzą się bezzapachowe lakiery wodne, np. Eco Parquet Varnish. Są one wykonane z bezpiecznych dla zdrowia surowców, co jest szczególnie istotne jeśli mamy w domu małe dzieci. Dodatkowo lakier szybko wysycha, a pomalowane nim przedmioty chronione są trwałą powłoką.

Tak wykonane pisanki nie tylko idealnie pasują do wielkanocnego koszyczka, mogą także stanowić atrakcyjny podarek dla naszych najbliższych.

Więcej o: