Polski design w światowej kolekcji IKEA PS 2014 [CENY]

Mamy powody do dumy! W gronie 20 projektantów z całego świata, którzy stworzyli nową kolekcję IKEA PS 2014 znalazło się aż 4 Polaków - Krystian Kowalski, Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz oraz Tomek Rygalik.

Nazwa kolekcji IKEA PS pochodzi od łacińskiego wyrażenia Post Scriptum . Pojawiające się co trzy lata kolekcje PS są jakby "dopiskiem" do stałego asortymentu szwedzkiej sieci. Pierwsza kolekcja IKEA PS pojawiła się w 1995 roku. Ideą jaka przyświeca twórcom kolekcji jest oferowanie mebli i artykułów wyposażenia wnętrz łączących styl skandynawski z nowoczesnym wzornictwem.

Co ciekawe, niektóre produkty ze starych kolekcji PS na stałe weszły do asortymentu IKEA i od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Elementem kolekcji PS z 2002 roku była m.in. dobrze wszystkim znana konewka, zaprojektowana przez Monikę Mulder. Projekt ten wyróżniony został prestiżową nagrodą Excellent Swedish Design Award. Konewka za 3,99 zł stała się bez wątpienia jednym z symboli IKEA.

fot. mat. prasowe/ stolik z oświetleniem zaprojektowany przez Tomka Rygalika

Hasło tegorocznej kolekcji brzmi "w ruchu". Chociaż prace nad jej stworzeniem zaczęły się już w 2011 roku, idealnie wpisuje się we współczesny wielkomiejski styl życia pozostając w zgodzie z obecnymi światowymi trendami.

Po raz pierwszy w historii, więcej ludzi mieszka w miastach niż na wsi. Żyją w małych mieszkaniach, mają znacznie mniejszy zasób portfela. Widać to chociażby po obecnie budowanych mieszkaniach - są zdecydowanie mniejsze niż kilka lat temu.

- mówi Magdalena Konior, projektantka wnętrz IKEA

Kolekcję IKEA PS 2014 tworzy ponad 50 produktów - mebli, akcesoriów i tkanin, które powstały w wyniku wspólnej pracy 15 młodych, dynamicznych projektantów z całego świata i 5 projektantów na stałe współpracujących z IKEA. To oni wybrali temat przewodni kolekcji.

Została ona zaprojektowana z myślą o zmiennych potrzebach młodych duchem entuzjastów wielkomiejskiego życia. Lekkie, mobilne i funkcjonalne meble świetnie sprawdzą się przy częstych przeprowadzkach i na niewielkich powierzchniach, umożliwiając sprytne wykorzystanie każdego kąta.

Dzisiejszy świat stwarza nam wiele różnych możliwości, co powoduje, że z jeszcze większą częstotliwością niż dotychczas zmieniamy miejsce zamieszkania, coraz więcej ludzi przenosi się też do miast. Meble z kolekcji IKEA PS 2014 można łatwo przenosić i przewozić, a ich unikalne wzornictwo oraz kreatywne rozwiązania inspirują, poruszają i pobudzają do działania

-  mówi Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce.

Najlepszymi przykładami mogą być meble stworzone przez Polaków - stolik zintegrowany z lampą zaprojektowany przez Tomka Rygalika czy sekretarzyk autorstwa Krystiana Kowalskiego, Mai Ganszyniec i Pawła Jasiewicza.

Zainspirował mnie pewien rodzaj hybrydowego produktu, który był popularny w Polsce jakieś 50 lat temu. W dość surowy, ale i sprytny sposób łączył różne funkcje i bardzo chciałem stworzyć jego współczesną interpretację. Hybrydowe projekty doskonale wykorzystują dostępną przestrzeń, np. w niewielkich mieszkaniach, gdzie odpoczywanie, czytanie i spanie odbywają się w jednym pokoju. Stolik z kolekcji IKEA PS pozwala naładować telefon, przechować czasopisma i zapewnia dobre oświetlenie do czytania

- mówi Tomek Rygalik.

Również prosty, minimalistyczny sekretarzyk zaprojektowany przez trójkę Polaków to bardzo funkcjonalny mebel - umożliwia stworzenie miejsca do pracy i przechowywania dokumentów nawet na bardzo małej powierzchni.

fot. mat. prasowe/ Sekretarzyk projektu K.Kowalskiego, M. Gaszyniec i P. Jasiewicza

Jego twórcy wspólnie podkreślają, że pozwala zaaranżować w domu małe biuro, które można w każdej chwili zamknąć, oddzielając tym samym pracę od przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną.

Jestem bardzo szczęśliwy mogąc zobaczyć na sekretarzyku naklejkę MADE IN POLAND!

-  mówi Krystian Kowalski.

Kolekcja IKEA PS 2014 trafiła do wszystkich salonów szwedzkiej sieci na świecie. Meble zaprojektowane przez Polaków budzą uznanie. Słusznie! Mamy być z czego dumni.

Zobaczcie filmik:

Zobacz wideo
Więcej o: