Ale lokale 2014 - Stojaki w Szczecinie

Stojaki - świetne miejsce w rowerowym klimacie.

Stojaki to ciekawe miejsce w Szczecinie, do którego zdecydowanie warto zajrzeć. Właściciele chcieli stworzyć lokal, którego w mieście brakowało. Taki, do którego sami chcieliby przyjeżdżać. Dużo podróżują - widzieli jak ewoluuje Hoża w Warszawie czy Taczaka w Poznaniu. Uznali, że ulica Rayskiego ma ogromny potencjał!

Wymyślając Stojaki, chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym się stoi i rozmawia, a nie siedzi i pije. Wybraliśmy mikroskopijny lokal, zaledwie 21 m kw. Czyli tyle ile ma jedno miejsce parkingowe do parkowania równoległego. Ale kiedy się spojrzy na projekt ogródka widać, że dla nas ten lokal ma 150 metrów kwadratowych. Wszystko dlatego, że Stojaki kończą się w połowie ulicy. Używamy całego chodnika.

- Mówi Szymon Nieradka.

Stojaki działają w dwóch trybach. Rano i w południe serwowane są śniadania i lunche oraz kawa. Wieczorem można tu wpaść na desery, przekąski a także alkohol. Umieszczone nad barem szafki działają w dwóch ustawieniach. Odzwierciedlają one podwójny tryb funkcjonowania lokalu, poranny, drewniano-kawowy i wieczorny, betonowo-alkoholowy. Warto zwrócić uwagę na wiszący na ścianie plan Szczecina w formie "schwarzmapy". Równie ciekawie prezentuje się witryna w całości wykonana ze stali oraz dyskotekowa kula w... toalecie.

Chcieliśmy, żeby lokal był bardzo dobrze widoczny z zewnątrz, dobrze oświetlony i przeszklony. Zdecydowaliśmy się nie montować żadnych rolet ani innych barier. Lokal jest oświetlony przez całą noc (energooszczędnymi ledami). Na zewnątrz świeci się neon. Dobrze widoczny, ale nienachalny.

- dodaje Szymon.

Wnętrze jest nastawione na eksponowanie ludzi. Dzięki małej przestrzeni, już pięć osób w środku robi efekt tłumu.  W środku ma być ciasno! Idąc do toalety trzeba przeprosić trzy osoby. I o to właśnie chodzi.

Chcieliśmy, żeby klimat rowerowy był wyraźny, ale nie zamieniał miejsca w warsztat. Knajpa jest rowerowa dzięki ludziom a nie "łyżeczkom w kształcie korby". Nie robimy odniesień w menu. Nie robimy siodełek i innych gadżetów tego typu. To jest przede wszystkim knajpa. Potem rowerowa.

Stojaki

ul. Rayskiego 19 Szczecin

Więcej o: