Wawa Design Festiwal: wzornictwo w Soho Factory

Weekend zapowiada się piękny, można iść na spacer, np. do warszawskiego Soho Factory, gdzie w dniach 5-14 września odbywa się druga edycja warszawskiego festiwalu Wawa Design Festiwal.

W tym roku hasłem festiwalu jest PRZYNALEŻNOŚĆ. Przez 10 dni, od 11:00 do 19:00, będzie można oglądać, dotykać, kupować i poddawać dyskusji wszystko, co związane ze sztuką projektowania. Wystawy, pokazy filmowe, panele, wykłady, a także warsztaty z projektowania, które zawsze cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem widzów, w tym roku posłużą pokazaniu jak to, kim i skąd jesteśmy, wpływa na to, co tworzymy.

- Tegoroczna edycja ma unaocznić gościom festiwalu, a także nam samym - ludziom na co dzień związanym z tworzeniem i promowaniem sztuki użytkowej, jak znacząco na projektach odbija się to, kim jesteśmy. Każdy z nas rodzi się z pakietem zakodowanych danych, które wpływają na wszystko, co robimy. To, kim jesteśmy, kim będziemy, jak zaprojektujemy własny i otaczający nas świat jest determinowane tym, skąd pochodzimy, gdzie i z kim się wychowaliśmy czy do jakiego środowiska przynależymy. W designie te zależności odbijają się wyjątkowo wyraźnie - podkreślają kurator festiwalu Iwona Kowalczyk i Viola Orzechowska ze Stowarzyszenia DizajnSkłaD.

Festiwal od początku prezentuje wyjątkowe powiązania designu i polskiej stolicy, a przy tym podkreśla wartość dobrego wzornictwa w przestrzeni miejskiej. W tym roku na stołeczną część festiwalu składają się trzy elementy: ekspozycja 'Nośnik Warszawa' z pracami zainspirowanymi Warszawą, cykliczna wystawa 'Projekt Warszawiak', prezentująca projekty stołecznych projektantów, oraz pokaz prac dyplomowych studentów m.in. wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Festiwal jest jednak imprezą ogólnopolską, a ambicją organizatorów jest prezentacja tego, co na polskiej scenie designu najciekawsze - niezależnie od miejsca urodzenia twórców. Do wspólnego konstruowania tegorocznej edycji zaproszeni zostali również kuratorzy m.in z Poznania by warszawskiej publiczności pokazać wystawy prezentowane wcześniej między innymi na Poznań Design Days czy WrocLove Design. W ramach Festiwalu odbędą się m.in. Targi wyRÓBkup, gdzie projektanci zaprezentują nie tylko swoją twórczość, ale taże swój warsztat (13-14.09, Soho Factory) oraz V Edycja Warszawskich Targów Designu - WZORY, tym razem skupione wokół dobrego wzornictwa do ogrodu (7 września, Królikarnia).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.