Dekoracje okien: siła skromności

W oszczędnie urządzonym salonie równie prosta jest aranżacja okien. Nie ma tu sutych drapowań ani przyciągających wzrok wzorów. Jedynie proste rolety rzymskie i tak samo skromne zasłony. W nowoczesnym wnętrzu taka dekoracja w zupełności wystarczy.

Gospodarzom zależało, aby przez okna i drzwi balkonowe, znajdujące się w salonie, wpadało dużo naturalnego światła, a zarazem chcieli zapewnić sobie poczucie prywatności. Oczywistym wyborem stała się więc dwuwarstwowa aranżacja okna - zasłony z grubszej tkaniny, rozsuwane po zapadnięciu zmroku oraz rolety rzymskie z organdyny, którymi można przysłaniać szyby w dzień. Ten delikatny materiał jest niemal zupełnie przezroczysty, nie zaciemnia więc pomieszczenia. Jednocześnie uniemożliwia obserwowanie z zewnątrz tego, co dzieje się w mieszkaniu. Z organdyny zawsze szyto firanki, a obecnie także ich nowoczesną wersję, czyli rolety.

Warto wiedzieć

Rolety rzymskie bywają samodzielną dekoracją okna lub tylko uzupełnieniem zasłon, zarówno prostych, jak i misternie upiętych. Ich uniwersalność sprawia, że ostatnio są bardzo popularne. Rolety możemy kupić gotowe albo zlecić ich wykonanie w punkcie aranżacji okien. Wtedy zyskujemy dużo większy wybór tkanin, a także pewność, że zostaną idealnie dopasowane do okien.

Rolety rzymskie szyje się z rozmaitych tkanin - od woali, przez płótna, kretony i tafty, po materiały obiciowe. Wybór stopnia przejrzystości tkaniny powinien zależeć od tego, czy roleta ma przepuszczać światło, czy szczelnie zasłaniać okno.

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.