Projekty powstały w ramach inicjatywy "Uwolnić projekt", której tytuł odnosi się do licencji Creative Commons. Pozwalają one na wykonanie przedmiotu stworzonego przez projektanta, zmodyfikowanie według naszych preferencji, przy jednoczesnym uznaniu autorstwa. Dzięki temu, stwarzają warunki do legalnej dystrybucji dóbr kultury, także materialnej, przy ograniczaniu nadmiernej konsumpcji. Powstały w ten sposób przedmiot, nie jest wytworem nadprodukcji, na który trzeba wykreować zapotrzebowanie, ale odpowiada rzeczywistym potrzebom użytkownika.
Dzięki inicjatywie "Uwolnić projekt" możemy stworzyć taki przedmiot, jaki chcemy, wybrać rozmiar, rodzaj drewna lub kolor. A jeżeli zlecimy go rzemieślnikowi w okolicy, wesprzemy również lokalne rzemiosło. Przedmioty powstałe w ramach inicjatywy "Uwolnić projekt" są ekologiczne, bo takie materiały wybrali projektanci, ale też dlatego, że będą wytworzone na rynku lokalnym.
Fot. mat. prasoweInspiracją do stworzenia nowych, uwspółcześnionych wersji, były przedmioty pochodzące z magazynu gospodarki podstawowej i rzemiosła w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. To magazyn codziennych sprzętów, używanych przez polską wieś, stworzony przez etnografa Piotra Szackiego, który w pracy teoretycznej zwracał szczególną uwagę na materialne aspekty przedmiotu, na ile jego forma wynika z funkcji oraz z relacji pomiędzy jego wytwórcą a przedmiotem.
W pierwszej odsłonie projektanci pokazali meble do siedzenia oraz buty inspirowane łapciami. Zobaczycie je TU . W drugiej odsłonie projektu projektanci prezentują lampę z podlaskiej buńki, miejski ul oraz zydel do prac kuchennych.
Serwis Domosfera.pl został patronem medialnym akcji "Uwolnić projekt" . O wszystkich szczegółach będziemy Was informować na bieżąco! Przyjrzyjmy się dokładniej drugiej serii przedmiotów.