Druk 3D w domowych warunkach, czyli jak wydrukować guzik?

Wydrukuj własny produkt na drukarce 3D.

Drukarki 3Ddo tej pory kojarzyły się z czymś nieosiągalnym, awangardowym, dostępnym głównie w dużych zakładach produkcyjnych czy szkołach specjalistycznych. Jednak od pewnego czasu druk 3D pojawia się również w innych dziedzinach życia i staje się coraz bardziej dostępny dla zwykłego użytkownika. Co prawda drukarki te są jeszcze nieco skomplikowane i na polskim rynku mniej dostępne, a te z zagranicy nieco drogie, ale i to się już powoli zmienia.

Polskie firmy pracują nad prototypami małych drukarek 3D, które w przystępnej cenie będą mogły zagościć w polskich domach. Zanim to jednak nastąpi postanowiliśmy sprawdzić co to jest ten druk 3D i jakie niesie za sobą możliwości.

Drukarki 3D w zależności od parametrów i możliwości pozwalają wydrukować praktycznie wszystko. Kubek, popielniczkę, kwiatki, biżuterię czy nawet buty. Wszystko zależy również od materiału jaki w danym modelu drukarki może być użyty. Mogą to być technologie FDM, SLS, PolyJet. W drukarkach do użytku domowego wykorzystywane są zazwyczaj materiały zwane filamentem. Filament przypomina drucik nawinięty na szpulkę, który podczas druku roztapia się a dysza prowadzi go po płycie nadając odpowiednie kształty. Dostępne są dwa najpopularniejsze filamenty - ABS i PLA.

Jak działa taka drukarka? Zasada jest banalnie prosta. Wystarczy mieć zapisany na nośniku SD projekt w formacie gcode lub STL. Kartę wkładamy do drukarki, ustawiamy parametry druku i czekamy aż drukarka sama się nagrzeje. W pliku jest już umieszczony specjalny kod, który "pokazuje" drukarce jak ma prowadzić dyszę. Tak zaprogramowana maszyna drukuje nam to, co chcemy.

Zobacz wideo

Wydaje się być bardzo proste? Ale jak to wygląda w rzeczywistości? My postanowiliśmy pokazać Wam jak wydrukować na drukarce 3D - guzik.

Krok I - Najpierw musimy stworzyć projekt w specjalnym programie graficznym, który dołączany jest do drukarki. Po narysowaniu guzika zapisujemy go na karcie Micro SD i przenosimy do drukarki. Zanim włączymy druk musimy przygotować płytę.

Krok II - Przygotowujemy płytę główną drukarki. Najpierw musimy dobrze skalibrować płytę (instrukcja obsługi zawsze jest przy drukarce) a następnie zakleić ją po, to aby później gotowy wyrób łatwo można było odkleić. Następnie wkładamy kartę do drukarki i wybieramy odpowiedni plik.

Krok III - Ustawiamy parametry druku i czekamy aż drukarka się nagrzeje. Kiedy dysza osiągnie odpowiednie parametry zaczyna drukować.

Krok IV - Drukowanie. W zależności od produktu drukowanie może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. W przypadku naszego guzika drukowanie trwało 20 minut.

Krok V - Po zakończonym druku czekamy aż płyta wystygnie i odklejamy gotowy produkt za pomocą łopatki. Następnie dłutkiem pozbywamy się zbędnych elementów i produkt gotowy.

Gotowy przedmiot może służyć jako prawdziwy guzik do kurtki, spodni czy marynarki. Jest bardzo mocny i wytrzymały na czynniki zewnętrzne. Jest więc nie tylko gadżetem, ale też użytecznym przedmiotem. Tak jak wspomnieliśmy na takiej drukarce można wydrukować wszystko również kubki, z których później napijecie się kawy!

Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.