Geometryczny Kościół

Kościół dla trzech tysięcy wiernych

Ten geometryczny kościół jest jednym z najbardziej uczęszczanych kościołów w Europie. Co roku przyciąga setki tysięcy turystów, a to za sprawą niesamowitej konstrukcji. Kościół został zaprojektowany w 1963 roku przez niemieckiego laureata Nagrody Pritzkera - architekta Gottfried Böhm'a. Powstała struktura stała się drugim co do wielkości kościołem na północ od Alp - z miejscami dla prawie 3 tysięcy osób.

Architekt pokonując 17 konkurentów stworzył dzieło na pograniczu różnych ruchów artystycznych. Powierzchnia Kościoła jest betonowa, ale niektóre elementy były piaskowane, tylko po to aby tworzyły ziarnistą powierzchnię. Zastosowanie takich surowców jest adekwatne do tamtejszych czasów, jednak struktury nie mają odpowiedniej izolacji, więc w okresie zimowym nie utrzymują ciepła.

Wchodząc do środka czujemy się jak na zadaszonym placu, a to za sprawą cegły, płytek podłogowych i lamp ulicznych. Te elementy nadają wnętrzu charakteru a w połączeniu z ogromnymi witrażami robią niesamowite wrażenie.

A Wam jak podoba się taki Kościół?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.