Kolory wnętrz - dla kogo czerwień?

Urządzanie mieszkania to niejednokrotnie twardy orzech do zgryzienia. Poszukujemy idealnych mebli, dodatków i kolorów, ale czy zastanawialiście się kiedyś jak kolor wpływa na Wasze samopoczucie? Jaki powinien być w sypialni, jaki w pokoju dziecka czy kuchni? Czy odpowiedni dobór kolorów może sprawić, że mieszkanie będzie nie tylko przytulniejsze, ale i "zdrowsze"?

Kolory odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Możemy je wykorzystywać na różne sposoby, ale musimy wiedzieć, że wywierają duży wpływ na nasz stan umysłowy, emocjonalny i fizyczny. Decydując się więc na konkretny kolor w domu, sprawdźmy jak oddziałuje na nasze samopoczucie i podświadomość. W poprzednim artykule pisaliśmy o kolorze zielonym. Dzisiaj czas na czerwień!

Kolor czerwony jest jednym z najbardziej pobudzających, rozgrzewających i rozpalających zmysły kolorem ze wszystkich barw. Dodaje optymizmu i sił do działania. Pozwala na szybką regenerację, ale stosowany w nadmiarze może wzbudzać agresję. Osoby ubierające się na czerwono mogą zostać odebrane za aroganckie i nastawione wrogo. Nie bez przyczyny czerwona płachta działa na byka tak a nie inaczej.

Według ogólnodostępnych danych kolor czerwony to witalność, aktywność, miłość i namiętność. Czerwień pobudza do działania, ożywia i wzmacnia, dzięki czemu mamy więcej energii do zdobywania celów i walki z depresją. Z punktu widzenia medycyny kolor ten regeneruje, podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca, wspomaga leczenie dróg oddechowych, grypy oraz bólu kręgosłupa. Może być silnym bodźcem umysłowym, dodaje wigoru i świetnie sprawdzi się u osób z obniżoną odpornością.

Gdzie w takim razie powinniśmy zastosować kolor czerwony?

Kolor czerwony świetnie sprawdzi się w salonie, kuchni a także łazience. Co prawda wieczorami, kiedy chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu pracy np. w wannie czerwień może nieco przeszkadzać, ale rano zdecydowanie pobudzi nas do działania. Natomiast salon to miejsce spotkań, zabaw i spędzania wolnego czasu z rodziną, dlatego to właśnie ten kolor wpasuje się tu idealnie. Kolor czerwony możemy też zastosować w sypialni, w końcu to miłość i namiętność.

Nie zalecane jest jednak używanie czerwieni w pokojach dziecięcych, zwłaszcza maluchów. I o ile w ciągu dnia taki kolor byłby nawet wskazany, o tyle wieczorami powinien wyciszać a na pewno tego nie zrobi.

A Wy w jakiej postaci zdecydowalibyście się na kolor czerwony w domu?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.