Oskar Zięta dla Manufaktury w Bolesławcu
Ceramikę z Bolesławca zna chyba każdy. Talerze, kubki i inne naczynia, ozdobione charakterystycznymi wzorami, obecne są w wielu polskich domach. Co ciekawe, ta polska ceramika jest niezwykle popularna również za granicami kraju - uwielbiają ją chociażby Japończycy.
Fabryka naczyń kamionkowych "Manufaktura" Sp. J. Smoleński & Zwierz, od wielu lat eksperymentuje z tradycyjną, ręcznie robioną bolesławiecką ceramiką. Pojawiają się nowe fasony, kolory i oryginalne elementy zdobnicze. Do współpracy zapraszani są nowi artyści, którzy wprowadzają do "Manufaktury" młode, świeże spojrzenie. Wybór projektanta, który stworzy wzory do nowej kolekcji, był nie lada zaskoczeniem. To Oskar Zięta, znany z "mebli przyszłości" miał zaprojektować wzory, które ozdobią tradycyjną bolesławiecką ceramikę. Skąd pomysł na taką współpracę?
Ceramika z Bolesławca znana jest na całym świecie dzięki stempelkom. Chcemy, aby każdy, nawet najbardziej wymagający klient klient znalazł coś dla siebie
- powiedział Paweł Zwierz, jeden z właścicieli fabryki naczyń kamionkowych "Manufaktura".
Oskar Zięta, z wykształcenia architekt, to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych polskich projektantów. Stworzył FIDU, czyli nowoczesną technologię obróbki stali. Jego "nadmuchiwane" meble szybko zostały docenione na świecie. Za stalowy stołek PLOPP otrzymał w 2008 roku "oskara designu", czyli prestiżową nagrodę Red Dot Design Award. Mebel stał się manifestem nowej technologii i ikoną designu. Można go oglądać chociażby w monachijskiej Pinakotece i paryskim Centrum Pompidou. W technologii FiDU powstała kolekcja siedzisk, luster i wieszaków. Niedawno Zięta stworzył kolekcję 3+ oraz linię PAKIET.
Fot. mat. prasowe
Prapremiera nowej kolekcji "Manufaktura by Oskar Zięta", odbyła się w Salonie Galerii Wnętrza na Bielanach Wrocławskich. Zaprezentowano kilkanaście wzorów, z których tylko kilka na pewno wejdzie do produkcji.
Nasz design jest radykalny. Wzory, które możecie oglądać to pewnego rodzaju eksperyment. Część z nich ma bardzo lokalny, wrocławski wymiar. Pojawiają się tu motywy ptaków z rodziny krukowatych, które mają mnóstwo skupisk we Wrocławiu. Znajdziecie tu też elementy znane z systemów fasadowych bloków z wielkiej płyty. Jest również czcionka zaprojektowana przez Mariana Misiaka, lokalnego grafika. W Bolesławcu każdy przedmiot jest unikatowy - wykonany ręcznie. My chcieliśmy to jeszcze bardziej wzmocnić
- powiedział Oskar Zięta.
Komplet ceramiki, składać się będzie z ceramicznej podkładki, talerza i dużego kubka. Kolekcja "Manufaktura by Oskar Zięta" ma być limitowana. Do sprzedaży trafi w 2015 roku.
"Manufaktura" idzie w bardzo dobrym kierunku. Wyznacza trendy i promuje polskie wzornictwo poza granicami kraju. Wyroby firmy były wielokrotnie wystawiane na najważniejszych targach dekoracji i wyposażenia wnętrz, np. Ambiente we Frankfurcie. Na prapremierowym pokazie, można było obejrzeć wszystkie prototypy ceramiki z kolekcji "Manufaktura by Oskar Zięta". Wy też możecie je zobaczyć! Jesteśmy ciekawi, który wzór najbardziej przypadł Wam do gustu?
-
Roboty kuchenne. Który model sprawdzi się najlepiej?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Tego długo nie było w Lidlu! 5 sztuk za 15 złotych - domowy niezbędnik za grosze
-
Sezon weselny rozpoczęty. Co włożyć, aby nie popełnić gafy?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
SMEG - marka, która pobija designem wszystkie inne! Sprzęt stylizowany na lata 50. teraz w promocji
-
Wyposażenie ogrodu. Stwórz wymarzone miejsce do relaksu!MATERIAŁ PROMOCYJNY
- W mieszkaniu w tym stylu chodzi o głęboki relaks i harmonię. Styl wellness to nie tylko łazienka jak spa
- Jak osłonić taras przed deszczem i wiatrem? Dzięki tym trikom odpoczniesz na tarasie nawet w chłodniejsze dni
- Spryskaj tym pomidory, a unikniesz zarazy. Prosty i naturalny oprysk z kuchennych składników
- Dolce vita we własnym mieszkaniu. Jak urządzić balkon w stylu włoskim?
- Najwęższy dom na świecie znajduje się w Polsce! Ludzie myśleli, że to klatka schodowa